Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest wtorek, 12 listopada 2019 4:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 11 lipca 2010 0:03 

Skończyłem studia pierwszego stopnia na WPPT PWr (kierunek matematyka) i zastanawiam się nad kontynuacją na UWr (chciałbym realizować specjalność "Matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach"). W związku z tym mam kilka pytań.
Zgodnie z Uchwałą http://www.math.uni.wroc.pl/rekrutacja/?menu=44 powinienem mieć zaliczone przedmioty z tabeli 3.1 lub 3.2. Zrealizowałem na PWr m.in.:
    Topologię (metryczną z podstawami ogólnej, zakończoną egzaminem na 4.5 oraz ogólną z zaliczeniem na 3.0),
    Teorię miary (miara i całka Lebesgue'a; egzamin - 3.0),
    Funkcje analityczne (zaliczenie 3.0),
    Analizę funkcjonalną (p-nie Banacha, Hilberta, funkcjonały liniowe; egzamin 4.5).
Przeczytałem na tym forum informację, że przepisanie ocen z innej uczelni jest możliwe tylko od oceny 4.0 wzwyż i to mnie niepokoi - czy musiałbym realizować połowę tych przedmiotów jeszcze raz? Podobnie jest z przedmiotami z tabeli 3.3. Mam zaliczone:
    Rachunek prawdopodobieństwa (dwa semestry - wstęp i "zasadniczy" Rachunek, odpowiadają programowo Rachunkowi A1 i B1 na UWr; egzaminy - 3.0 i 3.5),
    Wstęp do statystyki matematycznej (odpowiada przedmiotowi Wnioskowanie statystyczne niemal w 100%; egzamin - 3.0),
    Wstęp do teorii równań różniczkowych (~70% z Rachunku różniczkowego A1, zaliczenie - 4.0).
Nie mieliśmy kursów z metod numerycznych ani z algorytmów i struktur danych (oprócz podstawowych algorytmów z programowania). Czy rzeczywiście studia licencjackie na PWr (z takimi ocenami) skutkują koniecznością powtarzania prawie wszystkich ważnych kursów? Nie wiem jakie są wymagania na poszczególne przedmioty kierunkowe, ale np. Matematyka ubezp. życiowych i Matematyka ubezp. majątkowych i osobowych wymagają Rachunku prawd., a Ekonometria 1 Statystyki. Czy jest możliwe nadrobienie tego wszystkiego i zrealizowanie przedmiotów kierunkowych w 2 lata?

PostNapisane: niedziela, 11 lipca 2010 5:51 

Na stawiane przez Pana pytania o przepisywanie przedmiotów, może odpowiedzieć tylko jedna osoba, a mianowicie dziekan Palmowski, który o takim przepisywaniu będzie decydował. To jest sprawa indywidualna.

Sztywne reguły dotyczące przepisywania ocen zewnętrznych tylko z egzaminem na 4.0 lub wyżej, dotyczą na pewno podstawowych przedmiotów na studiach licencjackich. Nie wiem natomiast, jaka jest polityka dziekana dotycząca studiów magisterskich, bo są to przypadki stosunkowo rzadkie.

W moim odczuciu najważniejszy jest nasz egzamin wstępny na uzupełniające studia magisterskie, bo on zweryfikuje Pana wiedzę wyniesioną ze studiów licencjackich.

PostNapisane: niedziela, 11 lipca 2010 8:30 

Dodam tu jednak, że na matematyce na UWr każdy przedmiot kierunkowy kończy się egzaminem. Przedmiot kierunkowy, z którego ma się tylko zaliczenie ćwiczeń, nie liczy się jako zaliczony. Czyżby na PWr było inaczej ?

PostNapisane: niedziela, 11 lipca 2010 9:13 

Dziękuję za odpowiedzi.
Kursami oficjalnie kończącymi się egzaminem były tylko te "najważniejsze" (Rachunek prawd., Statystyka, Procesy stochastyczne, Topologia Analiza funkcjonalna, Teoria miary, Analiza 1,2,3 i Algebra 1,2,3). Z pozostałych bywało różnie. Zazwyczaj trzeba było napisać tzw. kolokwium z wykładu (czasem nazywane wprost egzaminem), poprzedzając je jakimś zaliczeniem ćwiczeń. Zdarzały się zaliczenia kursu na podstawie oceny z ćwiczeń. Oceny zawsze były wystawiane za cały kurs (wykład, ćwiczenia + ew. lab. lub seminarium).

PostNapisane: niedziela, 11 lipca 2010 9:27 

Szczerze mówiąc to zastanawia mnie jaki jest sens przenoszenia się z PPTu do nas, szczególnie na specjalność Matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach ? W naszym Instytucie ta specjalność nie jest wcale rewelacyjna i dużo praktycznych rzeczy się nie nauczysz. Wg mnie politechnika ma więcej do zaoferowania w tym temacie, chociażby te studia po angielsku Mathematics for Industry and Commerce no i macie też jednego z najlepszych jeśli nie najlepszego specjalistę od inżynierii finansowej w Polsce. A jeśli już tak bardzo chcesz przejść do nas to rozwiąż sobie najpierw pare testów i zadan otwartych z egzaminów licencjackich z poprzednich lat http://www.math.uni.wroc.pl/egzmgr/?page=zadania, ponieważ krąży opinia, że są małe szanse dostać się na studia uzupełniające jak się wcześniej tu nie studiowało.

PostNapisane: środa, 14 lipca 2010 18:33 
Opiekun I roku

Państwowa Komisja Akredytacyjna napisał(a):
Pod względem możliwości wyboru specjalności aplikacyjnych kierunek ten
[tzn. matematyka na UWr] wyprzedził pozostałe uniwersytety, zapewniając
sobie wysoko kwalifikowaną kadrę także do nauczania przedmiotów związanych
z finansami, ubezpieczeniami, statystyką czy tez biomatematyką.

JK

PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010 0:20 

Jak dla mnie to bardziej przekonujące, niż opinia PKA, byłyby informacje nt. sukcesów zawodowych absolwentów specjalności: Matematyka w ubezpieczeniach i ekonomii :). Wykwalifikowana kadra jest bezsprzeczna, ale przedmiotów praktycznych, które są prowadzone przez tę kadrę jest jak na lekarstwo.

PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010 9:26 

maravilhoso napisał(a):
Jak dla mnie to bardziej przekonujące, niż opinia PKA, byłyby informacje nt. sukcesów zawodowych absolwentów specjalności: Matematyka w ubezpieczeniach i ekonomii :). ...

Proszę zerknąć tutaj:
http://www.math.uni.wroc.pl/rekrutacja/?menu=52

PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010 16:57 

Ludomir Newelski napisał(a):
maravilhoso napisał(a):
Jak dla mnie to bardziej przekonujące, niż opinia PKA, byłyby informacje nt. sukcesów zawodowych absolwentów specjalności: Matematyka w ubezpieczeniach i ekonomii :). ...

Proszę zerknąć tutaj:
http://www.math.uni.wroc.pl/rekrutacja/?menu=52

może bardziej przekonujące byłyby jakieś statystyki?
chociaż pewnie trudno prowadzić coś takiego...

PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010 18:12 

Oczywiście, statystyki byłyby bardziej przekonujące. Na poziomie instytutu czy nawet wydziału opracowanie takich statystyk nie jest jednak możliwe. To powinno być robione na poziomie uczelni lub nawet wyżej. I w rozwiniętych krajach tak jest (np. w USA). W Polsce niestety żadna uczelnia takich statystyk nie prowadzi. Polecam tu wywiad z prof. L.Pacholskim:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3766 ... worku.html

To nie jest proste. Jak wiadomo, prof. Pacholski był niedawno rektorem. I nawet wtedy nie był w stanie wprowadzić odpowiednich zmian na naszej uczelni.
W tej sytuacji staramy się na własną rękę zbierać informacje o absolwentach, nawiązywać współpracę z pracodawcami itd. Myślę, że jest to widoczne w naszym Instytucie, w tym na stronie www. Myślę, że pod tym względem korzystnie wyróżniamy się wśród kierunków matematycznych na różnych polskich uczelniach.

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]