Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest niedziela, 18 sierpnia 2019 7:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 09 kwietnia 2019 21:51 

Mam pytanie - czy poziom standardowy przedmiotów na naszym instytucie odpowiada poziomowi studiów matematycznych? Mam wrażenie, że jest na nich wyjątkowo łatwo, nawet bez nauki a nie kładzie się nacisku na teorię praktycznie w ogóle. Czy może to tylko "syndrom odstawienia" przedmiotów rozszerzonych które okazały się dla mnie za trudne. Proszę o odpowiedź bo troszkę mnie to martwi.

PostNapisane: środa, 10 kwietnia 2019 14:10 

Jest to bardzo dobre pytanie. Też odbieram wrażenie , że rozszerzenie a podstawa to trochę popadanie ze skrajności w skrajność. Albo za ciężko, zbyt teoretycznie i niezrozumiale albo za prosto, z "fobią" przed wszelką teorią i formalizmem. Mocno czuć brak złotego środka i jestem ciekaw czy realizowanie podstaw nie odbiera jednak za dużo ;/

PostNapisane: środa, 10 kwietnia 2019 15:48 

Też mam nieodparte wrażenie, że to nie jest poziom studiów matematycznych. Rozumiem prowadzących, że starają się dopasować poziom wykładu do studentów, ale chyba aż za bardzo. Dziwi mnie brak dowodów twierdzeń, które są przedstawiane na analizie 2 (w tamtym semestrze było ich o wiele więcej niż jest teraz, chociaż np. na jednym wykładzie była podana lista pochodnych bez żadnych dowodów, choć nie są one trudne). Osobiście czuję się za słaby na rozszerzenie a zarazem czuję, że mógłbym zrobić więcej na tej podstawie i dlatego brak mi satysfakcji ze zdobywanej wiedzy.

PostNapisane: poniedziałek, 15 kwietnia 2019 12:36 

To ja też może powiem, z perspektywy kogoś, kto robił same rozszerzenia poza małymi wyjątkami pod koniec, bo mu jakość nauki spadła. Jak trafiłem po czasie na te podstawowe przedmioty, odczuwałem ogromną różnicę. Osobiście myślę, że jeśli iść na Matematykę na UWr, to na rozszerzenia, a przynajmniej tak mówię moim kolegom z Trójki. W tym semestrze odradziłem jednym z nich pewną wersję rozszerzoną, bo stanowczo odradzałem prowadzącego - posłuchali i wpadli na żenująco, wg nich, prosty wykład podstawowy. Trochę wybór między dwiema kiepskimi sytuacjami, no ale taki akurat przydział wypadł w tym semestrze. Trudno? Trudno.

Obserwowałem też, jak bardzo różni się kultura słuchaczy na zajęciach rozszerzonych i podstawowych. Większość sali na podstawie jest niepoprawnie rozluźniona, rozmawia, zwraca się im uwagę na to, że są na studiach. Na zajęciach podstawowych zupełnie nie widzę elitarności, jaka kojarzy mi się ze studiowaniem tego kierunku, a którą widzę na poziomach rozszerzonych.

Aha, no i ja nie uważam, by wykłady rozszerzone były za trudne. Takie właśnie mają być. Jeśli proponować zmiany, to podniesienie trudności wykładów podstawowych, skoro są takie głosy. Ja sam chodziłem na zbyt mało podstaw, by tu postulować.

PostNapisane: poniedziałek, 15 kwietnia 2019 21:08 

Wykłady podstawowe nie mogą być trudniejsze, bo wydział z czegoś musi się utrzymać. Ideowo kierunek powinien być bardziej wymagający, ale żeby wprowadzić to w życie musi być nim większe zainteresowanie, bo na ten moment po prostu nie możemy sobie pozwolić na odstraszenie tych, którzy z jakiegoś powodu chcą tu być. Aktualnie formuła jest tak naprawdę taka, że instytut matematyczny oprócz matematyków kształci też po prostu ludzi, którzy chcą narzędzi matematycznych gdzieś używać, niekoniecznie je rozumiejąc i wydaje się, że takie właśnie jest przeznaczenie przedmiotów podstawowych w połączeniu z mniej wymagającymi przedmiotami 'zawodowymi'.

Jak kogoś faktycznie interesuje matematyka, to trzeba chodzić na rozszerzenia i generalnie przedmioty trudniejsze. Przy odpowiednim zaangażowaniu poczucie bycia za słabym albo z czasem mija, albo dochodzimy do wniosku, że ten sport jednak nie jest dla nas, w czym też nie ma nic złego - w końcu nigdy nie jest za późno na odkrycie swojego właściwego powołania.

PostNapisane: wtorek, 16 kwietnia 2019 9:12 

Dobrze powiedziane, przekonało mnie to.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]