Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest niedziela, 19 sierpnia 2018 0:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 14 stycznia 2014 23:16 

Moim zdaniem warto by namówić (w miarę świeżych) absolwentów do wyrażania na profilu swojej opinii o instytucia i tym jak studia tutaj pomogły im w znalezieniu pracy lub osiągnięciu innego sukcesu - później taki post innej osoby można odpowiednio oznaczyć, żeby wyświetlał się na ścianie tak, jak post z konta instytutu. Najlepiej byłoby taką akcję skoordynować, żeby np. przez 2 tygodnie przed rekrutacją codziennie był wrzucany taki tekst, zredagowany oczywiście wcześniej. A jak absolwent profilu na FB nie ma, to po prostu wrzucać informację z konta IM. W takich opiniach mogłyby się też znaleźć zaproszenia do kontaktu z daną osobą - np. zadania konkretnych pytań pod tym postem lub nawet napisania wiadomości (jak ktoś nie zablokował takiej opcji, to nieznajomi też mogą pisać - nie trzeba ich dodawać do znajomych).
Takie osobiste polecenia wraz z "success story" działają chyba najlepiej - byłoby to całkiem podobne do reklamy, która podobała się Pawłowi, tylko bez konieczności zamykania absolwenta w pudełku ;).
Mnie np. do studiowania w IM zachęciła wizja zostania aktuariuszem (na stronie rekrutacji była chyba wypowiedź p. Kawy jako absolwenta, poczytałem też kto to jest aktuariusz i ile zarabia :P) oraz to, że niektóre zajęcia są prowadzone przez praktyków w tym zawodzie. Inna sprawa jak to się potoczyło na studiach, ale to było coś, co mnie najbardziej zachęciło i nie zawiodłem się na nich. Podobały mi się też zajęcia z MdM - tam można było liznąć myślenia, jakie potrzebne jest na studiach (takie łagodnie wprowadzenie ze szkoły na uczelnię)- szkoda, że nie są już kontynuowane.
Może dałoby się to połączyć z profilem FB - np. przez okres przed rekrutacją / podczas rekrutacji wrzucać na profilu codziennie jakieś zadanie z MdM, osoba, która pierwsza odpowie dostaje punkt, a co tydzień osoba z największą ilością punktów w poprzednim tygodniu wygrywa pendrive lub jakiś inny gadżet (kubek?). Uczestnictwo w konkursie mogłoby być zastrzeżone np. tylko do obecnych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych lub osób w wieku 18-19 lat (można by brać np. pesel +/- 1 rok np., bo niektórzy idą wcześniej / później) i zastrzec, że 1 osoba może dostać max 1 nagrodę podczas całego konkursu.

PostNapisane: środa, 15 stycznia 2014 17:38 

Dla ludzi, którzy uważają, że taki profil umniejsza uczelni polecam sprawdzić jak to wygląda w świecie. Największe uniwersytety na świecie posiadają takie konta. Pierwsze z brzegu czołowe uniwerki rankingu szanghajskiego:
lider Harvard (ponad 3 miliony lajków), najlepsza uczelnia z Europy Cambridge (ponad pół miliona), polski lider UW (ponad 15 tysięcy). Jakoś posiadanie profilu nie ujmuje tym szkołom.

Nasz instytut to oczywiście co innego niż cały uniwersytet. Jednak w samym reklamowaniu naszego wydziału też widzę głównie plusy. Nie wszyscy sensowni licealiści są w matematyce tak zakochani, żeby tu przyjść studiować. Wielu zdolnych idzie po prostu na coś na polibudzie, bo będzie praca i hajsik po studiach. Fajnie byłoby ich przekonać do uczelni po drugiej stronie ulicy. Przy dzisiejszym zasięgu FB byłaby to potężna reklama. Może gdybym miał świadomość tego, że studia tutaj są naprawdę rozwojwe i ciekawe to nie zacząłbym swojej akademickiej przygody od politechniki.

O tym jak taki profil ma wyglądać powinno zadecydować doświadczenie innych, którzy robią to już od dawna, tak jak uczelnie zagraniczne podane przeze mnie w pierwszym akapicie. Profil Harvardu jest prowadzony w stylu popularno-naukowo-informacyjnym. Są tam umieszczane ciekawostki naukowe napisane tak, aby każdy ogarnięty człowiek był w stanie je zrozumieć. Ponadto można tam też znaleźć wszelkie aktualności uczelniane.

Zaprzęgnięcie chętnego studenta do prowadzenia takiego profilu nie powinno być ciężkie. Można mu pewnie nawet zapłacić (uczelnia ma pewnie jakiś budżet na reklamę). Ustalenie jakiegoś cyklu np. wywiadów z absolwentami, cotygodniowych ciekawostek matematycznych czy krótkich wykładów w formie elektronicznej też zachęci pewnie do rozmów nie tylko aktualnych studentów czy absolwentów, ale również świeżego narybku w postaci licealnej młodzieży.

"Nie zróbcie mi wstydu" czy "uczelnia to nie paczka czipsów" byłoby dobre może w latach przedwojennych. Teraz gdy oferta uniwerków jest szeroka jak niemieckie autostrady trzeba uciekać się do reklamy, aby przyciągnąć studentów na swoje korytarze. Nasi sąsiedzi z informatyki działają jeszcze sprytniej. Wysyłają swoich pracowników i studentów do lepszych szkół w regionie (wiem o LO XIV z Wrocka i I LO z Legnicy) aby tam nauczali informatyki i zaszczepiali w uczniach chęć programowania. Takich uczniów łatwiej jest później przekonać do pójścia na tę uczelnię. Ponadto są oni już wyćwiczeni w podstawach, mają lepszy start i mogą dużo więcej osiągnąć.

Taka inicjatywa na pewno ma sens i zostanie odebrana w pozytywny sposób przez studentów. Malkontenci znajdą się zawsze, bo nigdy nie dogodzi się wszystkim. Lepiej spróbować, bo to nic nie kosztuje. Rozmowa na forum o kształcie takiego profilu również może przynieść korzyści dlatego zachęcony wcześniejszymi postami wyraziłem w paru krótkich słowach swoją opinię.

PostNapisane: środa, 15 stycznia 2014 18:54 

kobrem napisał(a):
Dla ludzi, którzy uważają, że taki profil umniejsza uczelni polecam sprawdzić jak to wygląda w świecie. Największe uniwersytety na świecie posiadają takie konta. Pierwsze z brzegu czołowe uniwerki rankingu szanghajskiego:
lider Harvard (ponad 3 miliony lajków), najlepsza uczelnia z Europy Cambridge (ponad pół miliona), polski lider UW (ponad 15 tysięcy). Jakoś posiadanie profilu nie ujmuje tym szkołom.

Nie mam pojęcia w jaki sposób to ma być argument. Duże uczelnie mają fejsa, więc małpujmy i miejmy fejsa. Trudno żeby Harvard nie miał, skoro Zuckerberg tam studiował (nie skończył, bo wyleciał).
Analogia: Einstein i Curie lubili kiełbasę, więc jedzmy kiełbasę! Na pewno jest zdrowa, przecież Einstein i Curie to jedzą!
Te uczelnie z topki wydają wielką kasę na utrzymanie tych profili. Każdy jeden planowy post jest zaplanowany na rok do przodu. Grafiki są gotowe. A ty chcesz to studentowi przekazać? Któremu "nawet można" zapłacić? xD

PostNapisane: środa, 15 stycznia 2014 20:23 

Mnie się ten pomysł bardzo podoba. Od dawna uważam, że należy odświeżyć, lekko już przykurzony, wizerunek Instytutu Matematycznego, a fanpage na Facebooku będzie krokiem milowym w tym kierunku. Chcemy, czy nie, współcześnie Internet jest głównym źródłem informacji, szczególnie wśród młodych ludzi, a Facebook stał się globalną platformą wymiany poglądów.
Ogromna liczba użytkowników Facebooka spowodowała, że nie tylko osoby prywatne zaczęły interesować się tym portalem. Daje on bowiem możliwość darmowej reklamy.
Uważam, że na Facebookowej stronie IMu powinny być umieszczane cyklicznie ciekawostki matematyczne, jest bowiem bardzo prawdopodobne, że zainteresuje to licealistów do subskrybowania tej strony, co w rezultacie może mieć znaczący wpływ przy wyborze kierunku studiów.

PostNapisane: środa, 15 stycznia 2014 20:50 

Paweł Czarkowski napisał(a):
kobrem napisał(a):

Nie mam pojęcia w jaki sposób to ma być argument. Duże uczelnie mają fejsa, więc małpujmy i miejmy fejsa. Trudno żeby Harvard nie miał, skoro Zuckerberg tam studiował (nie skończył, bo wyleciał).
Analogia: Einstein i Curie lubili kiełbasę, więc jedzmy kiełbasę! Na pewno jest zdrowa, przecież Einstein i Curie to jedzą!
Te uczelnie z topki wydają wielką kasę na utrzymanie tych profili. Każdy jeden planowy post jest zaplanowany na rok do przodu. Grafiki są gotowe. A ty chcesz to studentowi przekazać? Któremu "nawet można" zapłacić? xD

Mówię o tym oczywiście w odpowiedniej skali. Harvardem nigdy nie będziemy. Reszta Twojego posta to demagogia w czystej postaci.

Utrzymanie takiego profilu to pestka. Posty planowane rok do przodu? Pewnie jeszcze autoryzowane przez aktualnego i 3 byłych prezydentów. Bądźmy poważni i na poważnym poziomie rozstrzygnijmy jak ten profil ma wyglądać. Powiedz mi w jakim stopniu wg. Ciebie jest to złe, bo nie przedstawiłeś ani jednego racjonalnego argumentu. Jesteś na nie, bo nie.

PostNapisane: środa, 15 stycznia 2014 21:04 

kobrem napisał(a):

Niestety takie myślenie jak kolega wcześniej pokazał jest wszechobecne w Polsce.
"Prezesie, zróbmy sobie stronę internetową z animacjami, bo są trendy." Co z tego, że nie ma na to pieniędzy i zrobi się to na łapu-capu. Ma być, bo inni tak mają. Za 100 PLN u studenta, a jak za drogi to u licealisty, który nie ma zielonego pojęcia o projektowaniu, ani nawet o tym jak coś zrobić bez użycia gotowców.

Porównywanie naszego Instytutu do uczelni na których rok studiów kosztuje więcej niż samochód jest na pewno sensowne. Warto by może najpierw się dowiedzieć czy realne jest wydanie jakichkolwiek pieniędzy na ten interes zwany kontem na fb, a potem wymyślać na co można owe pieniądze przeznaczyć.

Cytuj:
Wysyłają swoich pracowników i studentów do lepszych szkół w regionie (wiem o LO XIV z Wrocka i I LO z Legnicy) aby tam nauczali informatyki i zaszczepiali w uczniach chęć programowania.

O ile się orientuję to IM organizuje w szkołach wykłady popularnonaukowe. Chociażby dr Romanowska-Majsnerowska i dr Topolski prowadzili takie wykłady np. w LO VII. Na terenie IM też są prowadzone podobne akcje.

Żeby nie było, że jestem "malkontentem" i tylko narzekam, napiszę "swoje" propozycje.

Konto na fb jako źródło informacji dla studentów może być przydatne, ale przecież i tak każdą ważną informację należy umieścić na stronie. Moim zdaniem wartościowym byłoby umieszczenie na fb wypowiedzi prof. Damek, które naprawdę mogą pomóc wielu kandydatom zrozumieć, że te studia matematyczne nie są takie złe. Drugim dobrym motywem będą wspominane już wcześniej opinie absolwentów na temat studiów i ich przydatności w obecnej pracy. Jakieś matematyczne ciekawostki muszą być na prawdę ciekawostkami, a nie powtórzonymi już setny raz żartami lub pierdołami.

Tak ogólnie to sądzę, że i tak najlepszą reklamą będzie jeśli studenci ruszą tyłki do swoich starych szkół, poproszą nauczyciela matematyki o możliwość rozmowy z uczniami i zaproszą ich do studiowania na swoim kierunku :P

PostNapisane: środa, 15 stycznia 2014 21:20 

kobrem napisał(a):
Reszta Twojego posta to demagogia w czystej postaci.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Demagogia
Nie znam się, ale chyba średnio pasuje; na pewno nie "w czystej postaci".

kobrem napisał(a):
Utrzymanie takiego profilu to pestka.

Wydaje ci się.

kobrem napisał(a):
Posty planowane rok do przodu?

Tak. Cała strategia kontaktu z użytkownikami, każdy przekaz, pościk, graficzka, wszystko jest oplanowane i przegadane na daleki okres czasu do przodu. Znam ludzi, którzy się tym zajmują.

kobrem napisał(a):
Pewnie jeszcze autoryzowane przez aktualnego i 3 byłych prezydentów.

Mniej-więcej. Harvard ma te trzy miliony lajków, więc gdzieś tak parę milionów osób czyta ich posty. Wierz mi, to nie jest tak, że Maniek-student budzi się na kacu i wysyła posty na stronę Harvardu.

kobrem napisał(a):
Bądźmy poważni i na poważnym poziomie rozstrzygnijmy jak ten profil ma wyglądać.

Polecam zastosować się do własnej rady. :)

kobrem napisał(a):
Powiedz mi w jakim stopniu wg. Ciebie jest to złe, bo nie przedstawiłeś ani jednego racjonalnego argumentu. Jesteś na nie, bo nie.

No przecież na samiuśkim początku napisałem. xD

PostNapisane: poniedziałek, 20 stycznia 2014 18:23 

Tak. Cała strategia kontaktu z użytkownikami, każdy przekaz, pościk, graficzka, wszystko jest oplanowane i przegadane na daleki okres czasu do przodu. Znam ludzi, którzy się tym zajmują.

To albo chcieli cię wkręcić, albo słuchałeś jednym uchem. Żadna szanująca się agencja nie planuje postów na tak długi czas. Sam spotkałem się z planowaniem i autoryzacją najwyżej na 2 tygodnie do przodu, a przeważnie okres ten wynosi tydzień. Planowanie postu mającego ukazać się za kilka miesięcy to sporadyczne, odpowiednio umotywowane przypadki. Strategia to jedno, a sama treść to drugie i warto te rzeczy umieć oddzielić.

Mniej-więcej. Harvard ma te trzy miliony lajków, więc gdzieś tak parę milionów osób czyta ich posty.

To chyba też sam wymyśliłeś. Facebook "sam z siebie" pokazuje posty zdecydowanej mniejszości (na oko 15-20%) "lubiących" profil. Chcesz więcej - musisz zapłacić.

Mnie idea instytutowego profilu się podoba, jednak trudno będzie faktycznie na tym zyskać wizerunkowo (i, jak to często w życiu bywa, łatwo będzie się wkopać ;) ). Rozsądne jest powierzenie prowadzenia profilu agencji PR, jednak obawiałbym się, że nasze realia, cele i ogólnie "to co robimy" nie zostanie dobrze przez firmę zrozumiane. Z drugiej strony wątpię, że studenci sami "dadzą radę". Nie chodzi tu nawet o atrakcyjności treści, a o regularność. Profil, żeby dobrze funkcjonować, musi być regularnie aktualizowany.

PostNapisane: poniedziałek, 20 stycznia 2014 19:06 

No-no! Widzę, że wszyscy znają ludzi w soszal midia. ^_^ Zapomniałeś doliczyć miliony osób, które nie zlajkowały Harvardu, a zajrzały na jego profil (na przykład taki ja).

PostNapisane: poniedziałek, 20 stycznia 2014 19:36 

więc gdzieś tak parę milionów osób czyta ich posty.

Nie wątpię, że regularnie "czytasz ich posty". Domyśl się też, czy tacy epizodyczni odbiorcy są dla osób odpowiedzialnych za kampanię istotni.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]