Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest wtorek, 20 listopada 2018 18:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 07 września 2012 19:51 

Witam,

Od jakiegoś czasu zastanawiam się dlaczego na stronie dla kandydatów w zakładce z perspektywami zawodowymi: Perspektywy zawodowe wśród wielu firm w których pracują Matematycy niewymieniona została żadna firma z branży zarządzania wierzytelnościami, chociaż Wrocław jest „zagłębiem” firm ze wspomnianej branży: zaczynając od liderów tej branży Kruk, Ultimo, Transcom, nowo-powstały GetBack...

Z tego co się orientuję w większości tych podmiotów zatrudniani są Matematycy, na stanowiskach wykorzystujący analogiczne umiejętności co w bankach. Czy brak powyższych podmiotów wynika, być może z niechęci moderatora do wspomnianej branży?;)

Pozdrawiam.

PostNapisane: piątek, 07 września 2012 21:31 
Opiekun I roku

JA1896 napisał(a):
Od jakiegoś czasu zastanawiam się dlaczego na stronie dla kandydatów w zakładce z perspektywami zawodowymi: Perspektywy zawodowe wśród wielu firm w których pracują Matematycy niewymieniona została żadna firma z branży zarządzania wierzytelnościami, chociaż Wrocław jest „zagłębiem” firm ze wspomnianej branży: zaczynając od liderów tej branży Kruk, Ultimo, Transcom, nowo-powstały GetBack...

Z tego co się orientuję w większości tych podmiotów zatrudniani są Matematycy, na stanowiskach wykorzystujący analogiczne umiejętności co w bankach. Czy brak powyższych podmiotów wynika, być może z niechęci moderatora do wspomnianej branży?;)

Skądże. Umieszczałem jednak tylko informacje potwierdzone, tzn. jestem pewny, że w danej firmie pracuje nasz absolwent, a nie tylko wiem, że pracują tam matematycy, więc ktoś od nas zapewne też.

A z tym jest problem, bo absolwenci po zostaniu absolwentami tracą kontakt z uczelnią i nie dostaję od nich informacji zwrotnej. Gdy zatem tylko dostanę konkretną informację, to natychmiast rozszerzę listę.

JK

PostNapisane: sobota, 08 września 2012 7:39 

Mój błąd - myślałem, że uczelnia (wydział) próbuje kontaktować się z większymi zakładami pracy we Wrocławiu (podejrzanymi o możliwość zatrudniania matematyków) co pozwala na rzetelną informację jakiego profilu kandydatów poszukują w danym zakładzie i czy są to matematycy – tymczasem z tego co czytam powyżej odbywa się to na zasadzie „pani Jadzia pracuje w MCDonaldzie, więc firmą zatrudniającą matematyków jest MCDonald”.

Ale w takim razie dziwię się dlaczego wśród zawodów dla matematyków nie został wymieniony: Prezydent Miasta Wrocław, w końcu jest to raczej informacja sprawdzona;). Chyba, że istnieje znacząca różnica między Matematykiem po PWr a UWr i wymieniane są tylko zakłady pracy w których pracują matematycy po UWr.

Wiem, że brzmi to jakbym się czepiał, ale patrząc na idący niż demograficzny wydaje mi się, że uczelnia powinna trochę się postarać o „przyszłych studentów”, tymczasem z powyższego postu wynika, że informacje - dane do „reklamy” instytutu, są zbierane dość mało rzetelnie, a informacja o „przyszłym zawodzie” może wręcz wprowadzać w błąd. To tak jak w dowcipie: że wszystkie liczby nieparzyste są pierwsze: 3 jest, 5 jest 7 jest, a więc wszystkie są. Tymczasem z powyższego postu wynika, że wystarczy jedna osoba pracująca w danym zawodzie i na tej zasadzie – dany „zawód” polecany jest dla przyszłych matematyków.

PostNapisane: sobota, 08 września 2012 13:34 

Nie uważasz, że Twoje zarzuty są bezpodstawne? Przecież te informacje na stronie dla kandydatów służą jedynie w celach informacyjnych, stanowią pewien przykład, żeby mniej więcej nakreślić jakie ścieżki kariery zawodowej są możliwe po ukończeniu studiów na naszym wydziale i jest oczywiste, że nie są to wszystkie opcje i pracodawcy, którzy zatrudnili absolwentów IM. Zresztą jest tam jako nagłówek ten oto tekst: "Wykaz niektórych firm, które zatrudniły w ostatnich latach naszych absolwentów:". Więc nie rozumiem Twojej pretensji o brak pewnych firm na tej liście i zarzut odnośnie jej małej rzetelności i wiarygodności. Zasadniczo nikt tu niczego nikomu nie poleca, tylko pokazuje, gdzie pracę dostali absolwenci IM, a nie że dana firma zatrudnia matematyków.
Poza tym, to mam dla Ciebie propozycję, skoro jesteś tak niezadowolony z treści przekazywanych kandydatom, a jednocześnie zorientowany w temacie 'matematyk na rynku pracy' to zgłoś się do dr Kraszewskiego ze swoimi pomysłami, uwagami i wiedzą w celach udoskonalenia strony dla kandydatów by ułatwić im podjęcie decyzji czy studiować w IM.

PostNapisane: sobota, 08 września 2012 15:47 
Opiekun I roku

JA1896 napisał(a):
Mój błąd - myślałem, że uczelnia (wydział) próbuje kontaktować się z większymi zakładami pracy we Wrocławiu (podejrzanymi o możliwość zatrudniania matematyków) co pozwala na rzetelną informację jakiego profilu kandydatów poszukują w danym zakładzie i czy są to matematycy

Takie działania powinny być prowadzone przez uczelnię, ale niestety nie są i ja nie mam na to żadnego wpływu. Na poziomie instytutu mogę jedynie uprawiać partyzantkę, która - jak to partyzantka - jest mniej lub bardziej skuteczna (dodam przy tym, że robię to poza zakresem moich obowiązków). Dlatego właśnie, jak słusznie zauważył givous, całość jest opatrzona nagłówkiem "Wykaz niektórych firm, które zatrudniły w ostatnich latach naszych absolwentów".

JA1896 napisał(a):
tymczasem z powyższego postu wynika, że informacje - dane do „reklamy” instytutu, są zbierane dość mało rzetelnie,

A jak Pan sobie wyobraża zbieranie tych informacji "rzetelniej"? W Toruniu na UMK jest specjalny program kontaktu z absolwentami, obsługiwany przez specjalną komórkę uniwersytecką (w której zatrudniona jest odpowiednia liczba osób), która zajmuje się tylko tym. Po ok. 10 latach trwania programu uzyskują już bardzo dobre wyniki w zdobywaniu interesujących ich informacji. Bardzo im zazdroszczę, ale sam na poziomie instytutu nie mam szans uzyskać takich wyników, więc informuję o tym, co udaje mi się dowiedzieć. Nie uważam, że robię to w sposób, który wprowadza w błąd - jest to informacja o tym, jakie firmy chcą i zatrudniają naszych absolwentów.

JK

PostNapisane: sobota, 08 września 2012 19:22 

Na poziomie instytutu można by np. w 1-2 lata po ukończeniu studiów przez danego delikwenta wysyłać mu (na adres e-mail podany przy rekrutacji) krótką ankietę lub pytanie gdzie pracuje (chyba, że po 1-2 latach te dane o byłym studencie nie są dostępne ze względu na jakąś durną ustawę - może wtedy przy rekrutacji lub na spotkaniu z dyrekcją IM, albo lepiej - kończąc studia i składając/odbierając dokumenty w dziekanacie każdy delikwent podpisywałby jakieś oświadczenie, że zgadza się na taki kontakt) ;).

Biuro Karier PWR chyba też rozpoczęło program badania ścieżek kariery absolwentów, gdyż drukowałem oświadczenia z danymi kontaktowymi i zgodą na kontakt (jest to chyba warunek przyjęcia pracy dyplomowej).

Rektor obiecał, że żadnych rewolucji nie będzie robił, to pewnie dopiero za nowego rektora się doczekamy takich badań.

PostNapisane: sobota, 08 września 2012 19:40 

@loonatic:
Staramy się w Instytucie i na Wydziale rozwijać kontakty z pracodawcami i śledzić kariery absolwentów. Mamy jednak ograniczone środki i zasoby. Te rzeczy powinny być robione na poziomie uczelni, tak jak napisał dr Kraszewski na przykładzie UMK.
Co do praktyk na PWr, to byłbym zdziwiony, gdyby oświadczenie z danymi kontaktowymi i zgoda na kontakt było warunkiem przyjęcia pracy dyplomowej. Myślę, że byłoby to złamanie prawa.
Przykładowo, na naszej uczelni studenci są proszeni o wypełnienie ankiety kończących studia. Zależy nam, by studenci ankietę wypełnili. Jest ona jednak całkowicie dobrowolna. No, ale zapewne UWr i PWr różnią się pod wieloma względami...

PostNapisane: niedziela, 09 września 2012 9:49 

Oczywiście. Ja to rozumiem i wiem, że zajmować się tym powinna uczelnia, nie wydział. To tylko sugestie.

Z tym obowiązkiem składania oświadczenia to nie byłem pewien, dlatego napisałem chyba :). Całkiem możliwe, że jest ono zupełnie dobrowolne. Myślę jednak, że przy takim wykorzystaniu (badanie kariery) jak najbardziej warto je złożyć.

PostNapisane: niedziela, 09 września 2012 12:06 

loonatic napisał(a):
Oczywiście. Ja to rozumiem i wiem, że zajmować się tym powinna uczelnia, nie wydział. To tylko sugestie.

Z tym obowiązkiem składania oświadczenia to nie byłem pewien, dlatego napisałem chyba :). Całkiem możliwe, że jest ono zupełnie dobrowolne. Myślę jednak, że przy takim wykorzystaniu (badanie kariery) jak najbardziej warto je złożyć.

może i warto, ale wymuszanie zgody na kontakt to byłaby przesada, i też sądzę, że naruszenie prawa. Myślę że może być co najwyżej tak, że dają taki świstek do podpisania przy okazji załatwiania spraw związanych z ukończeniem studiów i nikt go nie musi podpisywać, ale prawie wszyscy to robią.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]