Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest piątek, 20 września 2019 14:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 06 października 2010 19:48 

Pytanie szczególnie do pojawiającej się tu kadry: czy to, że w na kierunku Matematyka nie istnieje możliwość przepisania punktów powyżej 180 (w szczególności przedmioty "z podkreśleniem") pomiędzy licencjatem a studiami magisterskimi jest celową i świadomą decyzją prodziekana czy przeoczeniem?
Aktualnie hipotetyczny student który zrobi wszystkie przedmioty z podkreśleniem podczas licencjatu nie będzie mógł uzyskać tytułu magistra danej specjalności do czasu otwarcia nowych przedmiotów, bo nie będzie mógł robić drugi raz tych samych, a nie zostaną przepisane z licencjackiego indeksu.
Na kierunku Informatyka przepisywanie "działa", w końcu podział 3+2 jest nieco sztuczny i to wciąż ten sam student...

PostNapisane: środa, 06 października 2010 20:49 

anilatx napisał(a):
Pytanie szczególnie do pojawiającej się tu kadry: czy to, że w na kierunku Matematyka nie istnieje możliwość przepisania punktów powyżej 180 (w szczególności przedmioty "z podkreśleniem") pomiędzy licencjatem a studiami magisterskimi jest celową i świadomą decyzją prodziekana czy przeoczeniem?
Aktualnie hipotetyczny student który zrobi wszystkie przedmioty z podkreśleniem podczas licencjatu nie będzie mógł uzyskać tytułu magistra danej specjalności do czasu otwarcia nowych przedmiotów, bo nie będzie mógł robić drugi raz tych samych, a nie zostaną przepisane z licencjackiego indeksu.
Na kierunku Informatyka przepisywanie "działa", w końcu podział 3+2 jest nieco sztuczny i to wciąż ten sam student...

dobrze mówi.
z drugiej strony coś takiego musiałoby być strasznie skomplikowane. niełatwo byłoby to zrobić tak, żeby nie dyskryminować studentów z innych uczelni i uwzględnić sytuacje, kiedy w grę chodzi więcej niż jedna specjalność. tak myślę, chociaż z drugiej strony powinno być jakieś wyjście dla takich sytuacji jak opisana.

PostNapisane: środa, 06 października 2010 21:17 

Ja również z chęcią usłyszałbym uzasadnienie. Może ma to zniechęcać studentów pierwszych trzech lat do zapisywania się, by studenci magisterskich mieli więcej miejsc na takich zajęciach.

PostNapisane: środa, 06 października 2010 21:23 

totek napisał(a):
Ja również z chęcią usłyszałbym uzasadnienie. Może ma to zniechęcać studentów pierwszych trzech lat do zapisywania się, by studenci magisterskich mieli więcej miejsc na takich zajęciach.

a może zniechęcać do kontynuowania studiów w macierzystej uczelni? ;)

PostNapisane: środa, 06 października 2010 21:27 

totek napisał(a):

Jako że miałem ten sam problem (kończyłem sekcję teoretyczną, na której trzeba zrobić do końca licencjatu 4 podkreślenia, o tym, że przedmioty zrobione "do przodu" nie będą uznawane na studiach magisterskich, dowiedziałem się w trakcie piątego semestru, gdy miałem już zrobionych podkreśleń 2 i byłem zapisany na kolejne 3 - czyli jedno robiłem na darmo), rozumiem waszą frustrację.
Ja usłyszałem taki komentarz: przepis powstał po to, aby chronić słabszych studentów: aby skupiali się na robieniu przedmiotów ważnych zamiast zapisywania się na wszystko, co się da i dostawaniu potem mnóstwa dwój, ale wyrabianie dużej ilości punktów ECTS (bo przecież nie da się z wszystkiego nie zdać). Zdaniem dziekana, przepis ten zadziałał: odsetek liczby przedmiotów oblewanych przez studentów lat 1-3 w przeliczeniu na liczbę studentów spadł w porównaniu z czasem, gdy studia były jednolite. Dlatego władze nie chcą nic zmieniać w tym przepisie.

PostNapisane: środa, 06 października 2010 21:42 

akurat dla teoretyków to jest drugorzędne zmartwienie. większość przedmiotów z podkreślonym t i tak jest tylko raz. inne specjalności mają większy problem, kiedy po prostu nie ma więcej przedmiotów, które mogliby zaliczyć.
zwłaszcza jeśli ktoś nie zalicza przedmiotów tylko dla punktów. ;)

PostNapisane: czwartek, 07 października 2010 0:12 

ghazer napisał(a):
akurat dla teoretyków to jest drugorzędne zmartwienie. większość przedmiotów z podkreślonym t i tak jest tylko raz.

Nie, najważniejsze przedmioty dla teoretyków powtarzają się co 2 lata. Nawet sporo ich jest. Poza tym to, że nie można zaliczyć podkreśleń na wyrost, jest problemem. Na szczęście akurat nie moim.
Cytuj:
inne specjalności mają większy problem, kiedy po prostu nie ma więcej przedmiotów, które mogliby zaliczyć.

Nie jest ich tak mało przecież. A na wszystkich specjalnościach poza teoretyczną wystarczy zaliczyć 4 takie przedmioty (lub mniej) w czasie 2 lat.

PostNapisane: czwartek, 07 października 2010 9:02 

Przepis, o którym mowa, został wprowadzony przez poprzednie władze dziekańskie z powodów, o których pisał już Józef. W przeszłości zdarzały się bowiem często przypadki studentów mających sporo ponad 100 punktów ETCS, którzy wiele razy nie zaliczyli jakiegoś przedmiotu z I roku i tym samym zostali skreśleni z listy studentów. Wszystkie więc przepisy obecnie stosowane wymuszają na studencie koncentrowanie się na nauce a nie kolekcjonowaniu punktów ETCS. Dodam, że z formalnego punktu widzenia studia I i II stopnia są różnymi studiami (pomiędzy nimi występuje rekrutacja) i należy je jako takie oddzielać. Zatem po skończeniu studiów I stopnia dane punkty zostały już przydzielone i rozliczone. Nie powinny więc raczej być przydzielane po raz drugi. Należy też pamiętać o tym, że w szczególnych przypadkach dziekan może przepisać jakiś przedmiot (najczęściej obowiązkowy), ale bez przepisania punktów (jest to formalne uznanie zrealizowania obowiązku).
To jak ta sprawa jest traktowana na innych kierunkach czy uczelniach jest czymś odrębnym
i pozostaje w gestii innych władz dziekańskich ...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]