Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest czwartek, 19 września 2019 23:45

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 27 września 2012 1:26 

Witam!

1. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest praktyka ćwiczeń przed wykładem. Przykładowo wykład z Algebry liniowej B1 jest w środę a ćwiczenia z tegoż przedmiotu już w poniedziałek w godzinach 16-18. Zatem ćwiczenia te zazwyczaj odbywają się czy też nie, a może to kwestia podejścia poszczególnych prowadzących? Pytam albowiem szkoda byłoby zmarnować jedną zwyczajową nieobecność z powodu zbyt późno podjętej decyzji odnośnie wyboru nutu.

2. Jak wygląda techniczna strona zapisów do poszczególnych grup ćwiczeniowych/na poszczególne wykłady i jakie są orientacyjne limity miejsc na wspomniane?

PostNapisane: czwartek, 27 września 2012 1:37 
Opiekun I roku

Adamenty napisał(a):
1. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest praktyka ćwiczeń przed wykładem. Przykładowo wykład z Algebry liniowej B1 jest w środę a ćwiczenia z tegoż przedmiotu już w poniedziałek w godzinach 16-18. Zatem ćwiczenia te zazwyczaj odbywają się czy też nie, a może to kwestia podejścia poszczególnych prowadzących? Pytam albowiem szkoda byłoby zmarnować jedną zwyczajową nieobecność z powodu zbyt późno podjętej decyzji odnośnie wyboru nutu.

Akurat z Algebrą liniową B1 nie ma problemu, bo w poniedziałek 1.10 zajęć nie ma, tylko test z angielskiego i szkolenie BHP. W ogólności zazwyczaj w ramach pierwszych ćwiczeń często jest wykład - tak będzie na Wstępie do Matematyki B - o czym będą Państwo poinformowani.
A obecności u nas na zajęciach się nie sprawdza...

Adamenty napisał(a):
2. Jak wygląda techniczna strona zapisów do poszczególnych grup ćwiczeniowych/na poszczególne wykłady i jakie są orientacyjne limity miejsc na wspomniane?

Wszystkiego dowiedzą się Państwo na spotkaniu z Dyrekcją w sobotę o 13:30.

JK

PostNapisane: czwartek, 27 września 2012 2:29 

Jan Kraszewski napisał(a):
Akurat z Algebrą liniową B1 nie ma problemu, bo w poniedziałek 1.10 zajęć nie ma, tylko test z angielskiego i szkolenie BHP.

Zdarzały się w IM takie sytuacje, że prowadzący ignorowali dni rektorskie i prowadzili zajęcia. Czy z całą pewnością można powiedzieć, że nikt czegoś takiego nie planuje?

Jan Kraszewski napisał(a):
A obecności u nas na zajęciach się nie sprawdza...

To nie jest do końca prawda, na niektórych laboratoriach jest sprawdzana obecność.

PostNapisane: czwartek, 27 września 2012 8:36 

senator napisał(a):
Zdarzały się w IM takie sytuacje, że prowadzący ignorowali dni rektorskie i prowadzili zajęcia. Czy z całą pewnością można powiedzieć, że nikt czegoś takiego nie planuje?

Zdarzało się to w przypadku dni rektorskich ogłoszonych w ostatniej chwili (i tym samym rozwalających plan wykładu).

Czy pamięta Pan taką sytuację w przypadku dnia rektorskiego uwzględnionego w harmonogramie roku akademickiego?

PostNapisane: czwartek, 27 września 2012 10:40 
Opiekun I roku

Jarosław Wróblewski napisał(a):
Zdarzało się to w przypadku dni rektorskich ogłoszonych w ostatniej chwili (i tym samym rozwalających plan wykładu).

Poza tym nie było to ignorowanie dnia rektorskiego. Po prostu JM Rektorowi zdarzało się ogłaszać dzień rektorski z zaskoczenia, bez wskazania sposobu odrobienia przepadających z tego powodu zajęć. Ponieważ wykłady są zaplanowane zgodnie z harmonogramem roku akademickiego, w którym semestr ma 15 tygodni (zazwyczaj...), to nie zawsze można zrezygnować z jednych zajęć bez uszczerbku dla jakości wykładu jako całości. W związku z tym materiał z zajęć "skasowanych" przez Rektora musiał być samodzielnie opanowany przez studentów. By im to ułatwić, wykładowca spotykał się z chętnymi studentami w czasie odwołanego z powodu dnia rektorskiego wykładu, by przybliżyć im materiał, który musieli samodzielnie opanować.

JK

PostNapisane: piątek, 28 września 2012 15:27 

Rozumiem i dziękuję za odpowiedź :)

PostNapisane: piątek, 21 grudnia 2012 13:13 

i to ma sens gdy wykładowca specjalnie spotyka się ze studentami żeby wytłumaczyć materiał, który przepadł przez odwołanie zajęć nie z winy studentów. Na studiach zaocznych nie może to mieć miejsca ze względu na płatność za studia i coraz częstsze jest domaganie sie studentów zwrotu pieniędzy na zajęcia które nie miały miejsca...

PostNapisane: sobota, 22 grudnia 2012 10:39 

Z punktu widzenia studenta stacjonarnego studia sa bezpłatne. Jednak z punktu widzenia państwa i społeczeństwa studia te bezpłatne nie są. Płaci za nie budżet państwa (poprzez dotację budżetową). Jeśli zajęcia na studiach niestacjonarnych (płatnych) nie odbędą się, płatnik (student) żąda zwrotu pieniędzy (i dlatego rektor w tym przypadku jest bardzo ostrożny z dniami rektorskimi). W przypadku zajęć stacjonarnych jest inaczej. Płatnik (państwo) mógłby też zażądać zwrotu pieniędzy, ale tego nie zrobi, bo po prostu oficjalnie nie wie, że zajęcia się nie odbyły. Uczelnia bowiem sprawozdaje do ministerstwa, że wykonała wszystkie zajęcia w przewidzianym wymiarze godzin. Na usprawiedliwienie takiej praktyki podaje się interpretację prawa, wg której "zajęcia, które nie odbyły się z powodów usprawiedliwionych, uznaje się za wykonane".
Zapomina się tu, że to dawne rozporządzenie Ministra dotyczy relacji uczelnia - wykładowca, tzn. wykładowcy zalicza się takie zajęcia jako wykonane. Oczywiście jednak nie dotyczy to relacji uczelnia - student (czyli: wykonawca usługi - usługobiorca).
Wyobraźcie sobie państwo, że oddaliście buty do szewca do naprawy. Po kilku dniach przychodzicie po odbiór butów. Szewc kasuje należność, a następnie wydaje wam buty nienaprawione (usługa niewykonana). I mówi: ostatnio byłem na zwolnieniu, więc niewykonanie przeze mnie usługi jest usprawiedliwione i w związku z tym uznałem tę usługę za wykonaną.

PostNapisane: sobota, 22 grudnia 2012 11:19 

Ludomir Newelski napisał(a):
Wyobraźcie sobie państwo, że oddaliście buty do szewca do naprawy. Po kilku dniach przychodzicie po odbiór butów. Szewc kasuje należność, a następnie wydaje wam buty nienaprawione (usługa niewykonana). I mówi: ostatnio byłem na zwolnieniu, więc niewykonanie przeze mnie usługi jest usprawiedliwione i w związku z tym uznałem tę usługę za wykonaną.

W moim odczuciu powyższy przykład nie jest w pełni adekwatny do toczącej się dyskusji w sprawie dni rektorskich, bo tam nie chodziło o zajęcia, które przepadają z przyczyn losowych jak choroba, ale o zajęcia przepadające w wyniku decyzji władz uczelni, która ma wykonać usługę edukacyjną. Dlatego ja zmodyfikowałbym go w następujacy sposób:

Ja bym napisał(a):
Wyobraźcie sobie państwo, że oddaliście buty do szewca do naprawy. Po kilku dniach przychodzicie po odbiór butów. Szewc kasuje należność, a następnie wydaje wam buty nienaprawione (usługa niewykonana). I mówi: w dniu, na który zaplanowałem naprawę butów, ogłosiłem szewski poniedziałek, a zgodnie z regulaminem zakładu szewskiego w takiej sytuacji usługę uznaje się za wykonaną.

PostNapisane: poniedziałek, 18 lutego 2013 21:51 

Witam, od środy rozpoczynają się zajęcia, a ja mam w planie od godziny 8.15 ćwiczenia z Analizy A2. Czy w tym czasie odbędą się ćwiczenia? Czy będzie wykład z racji tego że to pierwsze zajęcia w tym semestrze?

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]