Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest piątek, 23 sierpnia 2019 7:18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 1:59 

Mam zaszczyt założyć wątek, mający na celu obronę pewnego zacnego, aczkolwiek pominiętego,dyskryminowanego i opuszczonego przedmiotu o nazwie WSTĘP DO INFORMATYKI I PROGRAMOWANIA.
Wszystkie zajęcia matematyczne, obowiązkowe dla każdej specjalizacji, prowadzone są na dwóch poziomach A i B .Dlaczego, więc jeden przedmiot został tak okrutnie zignorowany?
Różnice w poziomie wiedzy studentów z programowania są naprawdę duże (sądzę,że większe niż np z Analizy czy Algebry Abstrakcyjnej) przez co ogromna część nie daje rady opanować materiału ( który i tak się nie przyda, bo jeśli ktoś nigdy wcześniej nie miał, i nie chce mieć styczności z programowaniem, to po jednym semestrze nauki zawodowym programistą raczej nie zostanie).
Skoro mam możliwość zrobienia tego anonimowo skorzystam z okazji: apeluję do władz IM o przemyślenie kwestii podzielenia Wdipu na 2 poziomy ( a najlepiej 3 : WDIP A, WDIP B oraz "WDIP dla tępych"-sama jako pierwsza zapiszę się do trzeciej grupy)!

PS Czekam ze zniecierpliwieniem na komentarze w stylu "Skoro nawet takich podstaw nie rozumiesz to te studia nie są dla Ciebie"

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 11:33 

Ależ WDIP wcale nie jest tak dyskryminowany jakby się zdawało! Rzut oka na plan mówi o tym, że to raczej podział na A i B jest egzotyką, a nie na odwrót. Np. programowanie obiektowe to przedmiot obowiązkowy dla ekonomicznej, zastosowań (niestety nie pamiętam jak jest z biomatematykami) i spora część studentów sprawia wrażenie, jakby byli zapisani na wykład tylko dlatego że potrzebują ECTS-ów i wpisu w indeksie, bo materiał już dawno opanowali. A jednak musimy dzielnie zarywać noce i zaniedbywać algebrę, żeby równać do góry a nie w dół... Nie ma też podziału na nurty innych "mainstreamowych" przedmiotów takich jak na przykład funkcje rzeczywiste (a tu to pierwsza bym się zapisała na nurt "dla tępych"... choć pan Mincer coś wspominał kiedyś, że "góra" rozważa podział na nurty) czy waif. A będąc już przy temacie nurtów chciałabym dorzucić, że moim skromnym zdaniem (i nie tylko moim) pomiędzy A i B robi się za dużą przepaść i mimo obietnic, że nurt A nie niesie ze sobą konsekwencji na tyle poważnych żeby nie dało się potem robić trudniejszych przedmiotów, niestety jest to bardzo ale to bardzo trudne, a dla niektórych wręcz prawie niemożliwe. Dlaczego zakłada się, że student idący na funkcje rzeczywiste jest po topologii a na algebrę liniową 2B po algebrze abstrakcyjnej?! No i sam fakt, że Algebra liniowa A dotarła tam gdzie skończył pierwszy semestr nurt B dopiero po połowie drugiego semestru... Niestety ale do tej pory (nie wiem jak jest na przedmiotach, na które jeszcze nie uczęszczałam, więc się nie wypowiadam za statystykę, równania różniczkowe, rachunek prawdopodobieństwa i chyba jeszcze matematykę obliczeniową) jedynym wykładowcą, który przekazuje tę obiecywaną "pełnowartościową wiedzę" jest prof. Newelski, który absolutnie nie pozwala na stracenie z widoku chociaż "pleców" nurtu B.

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 12:47 

"Oluunko" Pragne zauwazyc, ze WDIP jest obowiazkowym przedmiotem dla KAZDEJ specjalizacji. (Stary program). Takze porownanie z funkcjami rzeczywistymi jest bez sensu. Ponadto brak podzialu WDIPU na nurty powoduje takze niezadowolenie u "nietepych" studentow, ktorzy sie nudza na zajeciach, gdy "tepi" prosza chociazby o wytlumaczenie polecenia. ( nie wspominajac juz o implementacji)

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 12:50 

"dagx3" czyżbyś też była chętna na "Wdip dla tępych"?

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 13:08 

Oluunka napisał(a):
A jednak musimy dzielnie zarywać noce i zaniedbywać algebrę, żeby równać do góry a nie w dół...

Kierunek nazywa się MATEMATYKA, dlaczego więc mamy zaniedbywać Algebrę (jeden z ważniejszych przedmiotów) kosztem programowania, który nie jest podmiotem naszych studiów?
(wiem,wiem : "Wielu matematyków zajmuję się programowaniem" - ja im tego nie bronię,naprawdę.)
Dlatego właśnie WDIP A i B byłby rozwiązaniem -Ci,którzy chcą "uprawiać matematykę" związaną z komputerami,może zostać programistami, niech sobie spokojnie idą na nurt B -którego poziom byłby pewnie wyższy niż teraz.
Ci,którzy chcą to tylko odbębnić (po co np przyszłym nauczycielom C++???) niech poznają po prostu podstawy.(Moim skromnym zdaniem najlepiej podstawy algorytmiki-to jest powiązane z matematyką i faktycznie może rozszerzyć horyzonty, wiedza o tym jak wygląda struktura i w jakich plikach należy zapisać program,żeby się kompilował mi osobiście nie jest potrzebna).
No cóż,widocznie jestem wyjątkowo mało ambitna :(

PS "Oluunka":nie bierz tych komentarzy do siebie,to nie jest złośliwe, ja po prostu staram się przedstawić swój ( i nie tylko swój) punkt widzenia

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 13:11 

Bylaby to jedyna nadzieja na zaliczenie tego przedmiotu przeze mnie jak i zapewne przez wieku innych studentow. A takze szansa na nauczenie sie podstaw c++ , a nie kombinowania, latania na korki, jak i do kolegow z sasiedniego instytutu czy kopiowania programow.

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 13:18 

dagx3 napisał(a):
A takze szansa na nauczenie sie podstaw c++ , a nie kombinowania, latania na korki, jak i do kolegow z sasiedniego instytutu czy kopiowania programow.

Korki z C++, program,który "kolega napisał"...faktycznie,pominęłam istotną kwestię.
Skorzystam jeszcze raz z okazji,że forum jest anonimowe i tym razem wyślę pytanie do prowadzących WDIP jak i Programowania Obiektowego (wiem,że nie dostanę odpowiedzi):
"Jak Państwo sądzą, jaki procent programów wysyłanych przez studentów do Państwa został napisany samodzielnie"?

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 14:30 

Olu, mój wniosek ze spotkania nt specjalności był taki: ZRPiS, teoretyczna i ew. nauczycielska to specjalnosci, a ekonomiczna i bio to ZRPiS "dla ubogich". Co nie przeszkadza mi dalej nastawiać się na bio, bo dzięki biomatematycznemu podejściu powstają wiekopomne dzieła takie jak to (polecam): "Miłość jako..." ;).

Po pójsciu na funkcje rzeczywiste (dla RP B...) doceniłem nurt A, na którym nikt nie każe mi się przejmować np nierównością między dolną granicą miar i miarą dolnej granicy :D. Gdyby tylko darować sobie rozwiązywanie wielu prostych przykładów na tablicy i zamiast tego podać więcej informacji, metod itd, nurt A byłby dla mnie bliski ideału (przynajmniej na przedmiotach z semestrów 1-3 - RP, Stat, może RR wolę nic nie stracić i zaliczyć B). Prof. Newelski faktycznie b. dobrze bilansuje trudność, praktyczność, ilość i ważność materiału, podobnie dziekan Wysoczański.

Ostatnio edytowano sobota, 08 listopada 2014 14:50 przez Tutututu, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 14:36 

Tutututu: przepraszam,ale to nie ten wątek ;(

PostNapisane: sobota, 08 listopada 2014 14:58 

NieLubięLiczyć: przepraszam, ale cytując klasyka... ;(
A poważnie: w wątku pojawiła się ogólniejsza wypowiedź nt nurtów A i B, odpowiedziałem na nią. Nie wydaje mi się, aby [wątek] popsuł się od tego. Poza tym, jeśli chcesz poważnie coś zrobić w sprawie Wdiipu (w czym szczerze życzę Ci powodzenia, słyszałem już słuszny lament nt tego przedmiotu), to porozmawiaj np. z panem Raczyńskim (p. Wysoczańskim? p. Newelskim? Nie wiem, kto ma moc interweniować). Pisanie na forum powoduje tylko możliwość zapoznania się z takimi impresjami, z jakimi właśnie można się zapoznać w tym temacie.
Pozdr.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]