Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest środa, 26 czerwca 2019 14:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 20 września 2013 19:27 

Który z przedmiotów wymienionych w temacie warto Waszym zdaniem realizować? Pytanie zadaję pod kątem specjalności ekonomicznej, lecz wszelkie uwagi subiektywne typu "fajniejszy, bo bardziej informatyczny" lub "warto ten, bo prowadzący jest bardzo kontaktowy" będą mile widziane ;)

PostNapisane: piątek, 20 września 2013 19:31 

Jeśli się prowadzący nie pozmieniali to żaden. :D

PostNapisane: piątek, 20 września 2013 20:22 

Niestety potwierdzam, żaden z tych przedmiotów nie ma niczego co mogłoby przyciągnąć do niego ludzi (poza byciem obowiązkiem). Jeśli naprawdę Ci zależy na dobrym wykładzie z metod numerycznych to pokombinuj z realizowaniem przedmiotu w II. Jeśli natomiast chcesz coś łatwo i bez problemu odbębnić, i w bardzo ubogi sposób poznać MatLab-a to wybierz się na MO.

PostNapisane: piątek, 20 września 2013 21:13 

Teraz obliczeniówkę będzie wykładał P. Karczewski, więc moooooże będzie ciekawiej...

PostNapisane: piątek, 20 września 2013 21:14 

A w tym semestrze będą realizowane Metody numeryczne 1? Bo nie widzę nigdzie w planie.

PostNapisane: niedziela, 22 września 2013 13:40 

Przedmioty są obowiązkowe jeśli chodzi o specjalizację zastosowań. Czy jak w tym semestrze wybiorę Matematykę Obliczeniową A to czy będę miał zaliczony obowiązek czy jest coś takiego jak Obliczeniowa B i to właśnie trzeba zaliczyć?

PostNapisane: czwartek, 26 września 2013 14:00 

Nie ma matematyki obliczeniowej B, ale teoretycznie przedmiot metody numeryczne 1 ma być jej odpowiednikiem.

W praktyce...

Chodziłam na oba przedmioty

1. Metody numeryczne są z założenia trudniejsze, jednak w praktyce są dużo przyjemniejsze niż 'obliczeniowa' i sądzę, że łatwiejsze jako 'przedmiot do zaliczenia'. Przy pewnym zaangażowaniu i aktywności można dostać dobrą ocenę nie robiąc nic w domu. Warto zadawać pytania na wykładzie.

2. Matematyka obliczeniowa - nie chodziłam na wykład, zaliczenie ćwiczeń jest na podstawie deklaracji (co powoduje trochę stresu i zmusza do systematycznej pracy), na laboratoriach robi się raczej proste zadania, ale są (banalne) kartkówki.

Na laboratoriach z obu przedmiotów korzysta się z matlaba. Matematyka obliczeniowa prowadzona była w konwencji bardziej informatycznej niż metody numeryczne.

Może to zależy do której grupy się trafi, ale miałam wrażenie, że na metodach numerycznych zakłada się podstawową znajomość matlaba.

PostNapisane: czwartek, 26 września 2013 14:39 

Czerwony Kapturek napisał(a):
2. Matematyka obliczeniowa - nie chodziłam na wykład

Na wykładzie nie da się wytrzymać. Jest tak zły. :D Pan Szustalewicz sprawia wrażenie jakby nie wiedział o czym chce prowadzić. Zresztą, pokazywania narzędzia komputerowego na tablicy jest dość bezużyteczne; np. na bazach danych, waifie 1, analizie danych w R, programowaniu w C++ rzutnik jest i wiedza wchodzi dużo lepiej.

Czerwony Kapturek napisał(a):
zaliczenie ćwiczeń jest na podstawie deklaracji (co powoduje trochę stresu i zmusza do systematycznej pracy), na laboratoriach robi się raczej proste zadania, ale są (banalne) kartkówki.

Tylko u pana Karczewskiego. U Szustalewicza natomiast nie ma jakichkolwiek zasad zaliczeń. Zresztą po co, jak i tak wszystkim zaliczono ćwiczenia na chyba losową ocenę, a ocenę z nich przepisano na egzamin i laboratorium.

Ze starego wątku:
Paweł Czarkowski napisał(a):
Niby obliczeniowa wymaga WdIPu, ale na tym przedmiocie i tak nic się nie robi; trzeba tylko go odbębnić. Egzamin chyba od lat nigdy się nie odbył, a jak ktoś napisze kilka programików (jak to nazywa prowadzący) w tym żałosnym Matlabie i się przypodoba wykładowcy to całkiem fajrant i 5.0. Nie wykorzystałem wiedzy z WdIP na MO.

Matlab jest w mojej subiektywnej opinii nieporęczny, nieczytelny, z niepomocną pomocą, z niewygodnym językiem programowania. Do tego nieładny, a w wersji używanej na pracowni miał skróty klawiszowe od kopiowania i wklejania zmienione na jakieś dziwaczne. :) Chociaż jest szansa, że to tylko pan Szustalewicz mnie do niego zniechęcił, oraz zepsuła mnie trywialna w obsłudze, niesamowicie wygodna i czytelna Wolfram Mathematica.

U Szustalewicza na laboratorium (na ćwiczeniach też, tylko na tablicy) pisaliśmy programiki na rysowanie kropeczek układających się we wzorek, słonecznik. Przepiękne. Implementowaliśmy w Matlabie wyznaczanie wyznacznika macierzy rozwinięciem Laplace'a oraz metody bisekcji i stycznych. Uważam, że programowanie takich rzeczy w programie matematycznym, który ma to wszystko zrobione nie ma jakiegokolwiek sensu. Dodatkowo język i ide jest tak nieczytelne i tak niewygodne, że się nie chce tego robić jeszcze bardziej.

Na dobrą sprawę, wszystkiego czego nauczyłem się na matematyce obliczeniowej, nauczyłem się dużo lepiej i dużo szybciej na jednym wykładzie z programowania w C++0 (jak komputery trzymają liczby) i jednym z WdIPu (metody numeryczne).

PostNapisane: czwartek, 26 września 2013 15:52 

Na wykładzie nie da się wytrzymać. Jest tak zły. :D Pan Szustalewicz sprawia wrażenie...

Może warto zauważyć, że w tym roku wykłada dr Karczewski.

PostNapisane: środa, 19 lutego 2014 22:28 

Odświeżam wątek...

W tym roku Pan Paluszyński prowadzi MN 1, czy ktoś mógłby mi opisać swoje doświadczenia z tym związane?
Co jest mniejszym złem?
Z tego co czytam, to wydaje się, iż chyba lepiej wybrać MN niż MO...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]