Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest niedziela, 17 listopada 2019 23:33

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 13 grudnia 2011 22:59 

Ojej :o ale szum się zrobił. Spokojnie nikogo nie będę podburzać do strajku. Nie jest tak, że wymagam ocen za darmo, pracowałam podczas semestru i nie mam jakieś złej sytuacji. Jestem trochę rozgoryczona :( za to poniedziałkowe zero i przelewam na forum swoje studenckie żale, dzisiejsze jak widać objawiły się rebeliancką treścią. Jeśli ktoś poczuł się dotknięty to z góry przepraszam nie taki miałam zamiar. Chyba wszystko na ten temat :wink:

PostNapisane: środa, 14 grudnia 2011 19:27 

Przede wszystkim trzeba rozmawiać - z wykładowcą, ćwiczeniowcami z dyrekcją IM, dziekanem itd. Przedstawić problemy i spróbować je rozwiązać w normalny sposób...

PostNapisane: czwartek, 15 grudnia 2011 1:08 

Czy to zadanie, było dokładnie takie jak na olimpiadzie? Czy mieliście uproszczoną wersję?

PostNapisane: czwartek, 15 grudnia 2011 7:45 

Constance napisał(a):
Czy to zadanie, było dokładnie takie jak na olimpiadzie? Czy mieliście uproszczoną wersję?

Zadanie, do którego link tutaj pani oburzona zamieściła jest nieco trudniejsze - na sprawdzianie zakładaliśmy, że bankomacie jest nieskończenie wiele banknotów każdego nominału, na olimpiadzie liczby poszczególnych banknotów są skończone: trzeba je wczytać i sprawdzać, czy wydając nie zużywamy zbyt wielu banknotów. Zadanie z olimpiady jest trochę bardziej życiowe.
Pozostaje jeszcze kwestia ilości dostępnej pamięci, czasu i stopnia wredności testów, które ma przejść program na olimpiadzie i sprawdzianie. Te informacje ma chyba tylko pan Nowak.

PostNapisane: czwartek, 15 grudnia 2011 18:54 

Czyli wpisujemy 73,15zł i program ma wyrzucić:
1 x 20 + 1 x 50 + 1 x 0,10 + 1 x 0,05?
Ilość i wartości nominałów znacie z góry? Np. wiecie z góry że dysponujecie wartościami jakie normalnie się spotyka czyli od 0,01 do 200?

PostNapisane: czwartek, 15 grudnia 2011 19:36 

vocativus napisał(a):
Czyli wpisujemy 73,15zł i program ma wyrzucić:
1 x 20 + 1 x 50 + 1 x 0,10 + 1 x 0,05?
Ilość i wartości nominałów znacie z góry? Np. wiecie z góry że dysponujecie wartościami jakie normalnie się spotyka czyli od 0,01 do 200?

Na wejściu jest liczba nominałów, nominały i kwota. Przy każdym teście mogą być (i prawdopodobnie są) inne liczby. Mogą być nietypowe, wliczając to takie, które mogą nie dać rozwiązania w ogóle. Nominałów może być nawet 200, wiadomo też, że są całkowite. Algorytm zachłanny nie przejdzie. ^^ Trzeba dynamicznie.
Na wyjściu ma być najmniejsza liczba potrzebnych banknotów. W twoim przypadku 4. Jeśli kwoty nie da się wydać, program ma wypisać -1.

PostNapisane: czwartek, 15 grudnia 2011 21:11 

myślę że brak ograniczenia dostępności poszczególnych nominałów to duże ułatwienie, wtedy to zadanie to chyba najbardziej typowe zadanie na programowanie dynamiczne, jakie można sobie wyobrazić, więc jeśli cokolwiek na ten temat było na zajęciach, nie powinno być to takie trudne. chyba że limity były wyjątkowo złośliwe.
nawiasem mówiąc, 5000+2000+5+10!=7315.

PostNapisane: czwartek, 15 grudnia 2011 21:38 

No to rzeczywiście... Ja sie spodziewałem czegoś w stylu rozkładu na iloczyn liczb pierwszych i podobnych bazujących na tej zasadzie.
Programowanie dynamiczne po 2,5 miesiącach wstępu! do programowania to spora przesada. Bez dynamicznego raczej da się to zrobić, ale w dość upierdliwy sposób... Na dodatek ilość nominałów wymusza użycie struktur zamiast tablic, żeby sie program nie sypnął przy 200 000 nominałów... Takie rzeczy to materiał na Metody Programowania, albo Algorytmy i Struktury Danych. Za 'moich' czasów podstawy to były podstawy i kończyły się na RSA.
Na waszym miejscu porozmawiałbym z wykładowcą. W każdym razie odradzam akcje typu palenie na stosie, strajki głodowe itp. :)

PostNapisane: czwartek, 15 grudnia 2011 22:07 

vocativus napisał(a):
No to rzeczywiście... Ja sie spodziewałem czegoś w stylu rozkładu na iloczyn liczb pierwszych i podobnych bazujących na tej zasadzie.
Na dodatek ilość nominałów wymusza użycie struktur zamiast tablic, żeby sie program nie sypnął przy 200 000 nominałów...

Nominałów jest 200, nie 200 000. ;) Takie założenie sprawia, że tablica jest okej.
vocativus napisał(a):
Za 'moich' czasów podstawy to były podstawy i kończyły się na RSA.

Teraz mamy teorię grafów. ^^

PostNapisane: czwartek, 15 grudnia 2011 22:26 

Materiał z AiSD... jest jakiś logiczny powód że macie wykładany materiał z sekcji informatycznej?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]