Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest piątek, 06 grudnia 2019 16:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 29 sierpnia 2010 16:02 

vocativus napisał(a):
Do analizy 1,2,3 przydatne będą książki Gewerta i Skoczylasa Analiza 1 i 2: "Definicje, twierdzenia, wzory" oraz "Przykłady i zadania".

Chłam. Politechniczne GieeSy może i są dobre na analizach A, ale na B są już całkowicie nieprzydatne.

PostNapisane: niedziela, 29 sierpnia 2010 19:21 

Przydatne skrypty czasami można znaleźć na stronach wykładowców, nie tylko naszego instytutu ;)

PostNapisane: niedziela, 29 sierpnia 2010 19:59 

Ein napisał(a):
Chłam. Politechniczne GieeSy może i są dobre na analizach A, ale na B są już całkowicie nieprzydatne.

A mi się na przydały, chociaż chodziłem na nurt B, zwłaszcza na jedynce, gdzie dzięki tylko wyłącznie nauce z "chłamu" miałem na koniec piątkę. Więc ja ze swojej strony polecam, chociaż jak widać niektórym przydają się skrypty łatwiejsze w opanowaniu.

PS. Na analizie 3 ze skryptów politechniki przydała się analiza wektorowa.

PostNapisane: niedziela, 29 sierpnia 2010 20:43 

Jak lubicie wkuwać na pamięć algorytmy obliczania tego i owego bez rozumienia, co się właściwie liczy, to spoko. Wasza sprawa.

PostNapisane: poniedziałek, 30 sierpnia 2010 14:56 

Ein napisał(a):
vocativus napisał(a):
Do analizy 1,2,3 przydatne będą książki Gewerta i Skoczylasa Analiza 1 i 2: "Definicje, twierdzenia, wzory" oraz "Przykłady i zadania".

Też polecam skrypty z politechniki, Ein jest chyba wyjątkiem, który 3 tomy Fichtenholza, zapewne w oryginale, do poduszki sobie czytał.
Ein napisał(a):
Jak lubicie wkuwać na pamięć algorytmy obliczania tego i owego bez rozumienia, co się właściwie liczy, to spoko. Wasza sprawa.

Co ma piernik do wiatraka? To, że ktoś uczył się ze skryptów politechniki znaczy, że jest głupi i nic nie rozumie z analizy tylko liczy całki jak robot ?

PostNapisane: wtorek, 31 sierpnia 2010 14:40 

Ein ten chłam jak to nazywasz jest dobry do nauki podstaw. Nawet nurtu A nie obejmują te książki i zawsze jest coś 'ponad'. Rozumiem że jesteś tak genialny że podstaw się uczyć nie musisz... Nie każdy na początku lubi czytać zawiłe wywody i raczej szuka czegoś gdzie jest wzór lub sposób myślenia i pokazane jak to zastosować.

Idąc Twoim tokiem myślenia, biblioteczka matematyczna to istne dzieło szatana bo tam wszystko porozwiązywane...

PostNapisane: piątek, 24 września 2010 18:05 

Poziom skryptów GieeSów jest na tyle niski, że nie polecam do nauki analizy. Do tego autorzy wprowadzają własne, stosowane wyłącznie w tym podręczniku, oznaczenia (jak studiowałem jeszcze na pwr, to miałem zajęcia z drem Skoczylasem, nie pisał tak jak w swoim skrypcie!).

Do analizy najlepsze książki to: F. Leja "Rachunek różniczkowy i całkowy" (400-stronicowe kompendium, zasadniczo obejmuje całość programu analizy 1 i 2 oraz większą część analizy 3 oraz funkcji rzeczywistych), pisane bardzo dobrym językiem i na przyzwoitym poziomie, bez zbędnych przykładów jak liczenie całki wielomianu, ale też bez kosmosów jak u Maurina (książka dobra tylko dla tych, co planują robić doktorat z analizy :D ). Odrobinę przystępniejszy jest K. Kuratowski z książką o tym samym tytule, choć nie obejmuje zakresem już takiego materiału jak Leja. Nota bene, obie te książki zostały wydane w serii "Biblioteka Matematyczna", świetna seria i właściwie każda książka z tej serii jest arcydziełem, potem będziecie się uczyć z Białynickiego-Biruli "Zarysu Algebry", Starka-Mostowskiego "Algebry liniowej" etc. Fichtenholz to też kompendium, ale pisane dość technicznym językiem, wszystko dowodzone w możliwie dużej ogólności i człowiek dopiero uczący się analizy może mieć problem z wyłapaniem motywacji, tego, co za tym wszystkim stoi. Dobra książka, jeśli jesteś pojętnym matematykiem albo jak już przerobiłeś wykład i chcesz sobie wiedzę ugruntować.

Jak chodzi o Algebrę liniową, to bezkonkurcyjny jest Kostrikin "Wstęp do algebry" (trzy tomy) - jest tam wszystko, co dzieje się na obu semestrach algebry liniowej i jeszcze trochę więcej. Niezły jest też Stark-Mostowski - wszak to ta słynna seria BM.

Jak chodzi o WdM, to książka dra Kraszewskiego jest wszystkim, czego potrzeba, choć fajne są też pozycje z BMu: Wstęp do matematyki współczesnej H. Rasiowej czy Wstęp do Teorii Mnogości i Topologii K. Kuratowskiego (ta druga na nieco wyższym poziomie i przydaje się może bardziej na WdTZ czy Topologii).

Jak chodzi o KiERP, to dwa klasyczne podręczniki: Knuth-Patashnik "Matematyka konkretna" oraz Feller "Wstęp do teorii prawdopodobieństwa, tom I" obejmują wszystko i dużo więcej, co robi się na tym przedmiocie. Nie wiem, jak z podręcznikami z BMu tutaj, bo nie czytałem.

Na wyższych latach jest jeszcze Rachunek Prawdopodobieństwa, którego można się uczyć z Fellera, tomu II, jeśli pierwszy nie wystarczy, oraz z niezłej książki "Teoria Prawdopodobieństwa" Sztencla, Jakubowskiego - tu uwaga, są dwie książki o tym samym tytule: jedna z białą okładką, bardziej abstrakcyjna i odpowiadająca kursowi RP B, oraz z czarną okładką, bez tych strasznych sigma-ciał i chyba popularniejsza na nurcie A.

Równania różniczkowe: tu są dobre książki z serii BMu - H. Marcinkowskiej oraz Pelczara z Szarskim, a także pana z UW: Palczewskiego; ponadto często polecanym jest Evans "Równania różniczkowe cząstkowe", czy jakoś tak.

Algebra abstrakcyjna (tj. Algebra 1A/1B, 2B) - Serge Lang "Algebra" to kompendium, które czyta się jak dobry kryminał, ale BMy z "Algebrą" oraz "Zarysem algebry" Białynickiego-Biruli także dają radę. Na 2B może się przydać zerkanie do "Teorii ciał" Browkina (także BM).

Dla osób, które robią sekcje nauczycielskie, ekonomiczne, informatyczne i biomatematyczne, to niemalże koniec wyższej matematyki na studiach (jest jeszcze statystyka - tego przedmiotu nie robiłem, więc nie wiem, jaka literatura jest dobra).

Dla osób, które robią teoretyczną i zastosowania, poza wyżej wymienionymi, jest jeszcze kilka ważnych przedmiotów:
Funkcje rzeczywiste - bezkonkurencyjna pozycją jest tutaj P. Billingsley "Prawdopodbieństwo i miara" (później na RP też przydatny), ale też książki z BMu: Sikorski czy Łojasiewicz napisali równie dobre pozycje.

Funkcje analityczne - F. Leja "Funkcje analityczne" z serii BM w zasadzie wyczerpują temat, choć dobrym podręcznikiem jest także R. Ash & W Novinger, który można znaleźć jako e-booka.

Topologia - poza wcześniej wspomnianym Kuratowskim "wstęp do teorii mnogości i topologii", wszyscy zerkają co i rusz do dwu kolejnych kompendiów z BMu: Engeling "Topologia ogólna" oraz Sieklucki, Engelking "Wstęp do topologii"

Analiza funkcjonalna - brońcie się rękoma i nogami przed "Analizą funkcjonalną" W. Rudina, to jeden z najmniej przystępnych podręczników, z jakich się uczyłem. Za to "Analiza rzeczywista i zespolona" tego samego autora przyda się na tym wykładzie. Warto także czasem zerknąć do Maurina "Metody przestrzeni Hilberta", choć zasadniczo, niemal wszystkim studentom wystarcza skrypt prof. Pytlika.

Hm... w zasadzie to wszystkie przedmioty, jakie są obowiązkowe, a o których mam jakieś pojęcie. No, jeszcze rozmaitości różniczkowe, ale to chyba i tak nie jest interesujące.

PostNapisane: piątek, 24 września 2010 19:41 

Do powyższej listy dodałbym jeszcze podręcznik do analizy o tytule "Calculus" M. Spivaka.

PostNapisane: czwartek, 07 października 2010 19:54 

hej mam do sprzedania skrypty-wydrukowane i oprawione-z takich przedmiotów jak:
algebra liniowa 1 (prowadzony przez prof.Grecha)
wstęp do matematyki (prowadzony przez prof. Newelskiego)
kombinatoryka (prowadzony przez prof Majsnerowska)
algebra liniowa 2 (prowadzony przez prof. Grecha)
algebra 1; abstrakcyjna(prowadzony przez prof. Wencel)

Odsprzedam również rozwiązania zadań z egzaminów licencjackich, oraz opracowania zagadnień.
Z ceną jakoś się dogadamy
Mój telefon 508259505, lub gg 8552264

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]