Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest wtorek, 25 czerwca 2019 20:28

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: S UD OKU
PostNapisane: piątek, 16 lutego 2007 20:52 
czy zastanawial sie ktos kiedys jak wyglada minimalny sposob sprawdzenia poprawnosci rozwiazanego diagramu sudoku - czy nie ma innej mozliwosci jak sprawdzenie kazdego wiersza, kazdej kolumny i kazdego kwadrata 3x3?

Tytuł: Re: S UD OKU
PostNapisane: czwartek, 22 lutego 2007 0:39 

SuDoKu napisał(a):
czy zastanawial sie ktos kiedys jak wyglada minimalny sposob sprawdzenia poprawnosci rozwiazanego diagramu sudoku - czy nie ma innej mozliwosci jak sprawdzenie kazdego wiersza, kazdej kolumny i kazdego kwadrata 3x3?

Jezeli sprawdzasz 9 wierszy+9 kolumn+9 kwadratów to wykonujesz az 27 "sprawdzeń". O wiele łatwiej jest sprawdzić po prostu 9 cyfr-tzn sprawdzasz czy cyfra 1 występuje dziewięć razy i czy jest dobrze rozmieszczona (pomocne są paluszki a masz ich coś w okolicach dziesięciu), to samo dla cyfry 2, 3 ... czyli sprawdzeń wykonujesz tylko 9 - jak masz już wprawę to sprawdzenie rozwiązanego diagramu zajmuje o wiele mniej czasu niż Twoim sposobem

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 22 lutego 2007 12:30 

Myślę, że to się sprowadzi do tego samego.

Np.

123 456 789
789 123 456
456 789 123

912 345 678
678 912 345
345 678 912

891 234 567
567 891 234
234 567 981

"tzn sprawdzasz czy cyfra 1 występuje dziewięć razy" - to odpowiada analizowaniu 9 kwadratów

"i czy jest dobrze rozmieszczona (pomocne są paluszki a masz ich coś w okolicach dziesięciu)" - to jest przecież nic innego, jak sprawdzanie poprawności wierszy i kolumn; w moim przykładzie akurat zażyczyłem sobie, żeby 8 i 9 nie zgadzały się na kolumnach, ale żeby do tego dojść trzeba jednak sprawdzić, czy te cyfry nie wystąpiły wyżej/niżej..
Równie dobrze mogłem zmusić do zanalizowania wierszy..
Równie dobrze mogłem w ogóle pomieszać wszystkie cyfry..

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 22 lutego 2007 12:58 
Miało być : ""tzn sprawdzasz czy cyfra 1 występuje dziewięć razy (...) to samo dla cyfry 2, 3 ... " - to odpowiada analizowaniu 9 kwadratów"

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 22 lutego 2007 13:08 

Niezupełnie-pisałam, że potrzebna jest do tego pewna wprawa-później nawet paluszki nie są potrzebne bo wzrokowo widzisz czy dana cyfra jest poprawnie rozpisana w diagramie. Poza tym nie da się tak dokładnie tego rozpisać a niewidzę możliwości aby to inaczej przedstawić/pokazać.

Nigdy nie mówiłam iż jest to najszybsza metoda-jednak dla mnie (a sporo sudoku się narozwiązywałam) jest ona kilkakrotnie szybsza od tradycyjnego odliczania od 1 do 9 dla każdej kolumny, każdego wiersza i każdego kwadratu... Nikt nie każe korzystać z tej metody a każdy sam musi opracować swoją jeżeli bardziej go te łamigłówki wciągną. Życzę powodzenia przy rozwiązywaniu

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 22 lutego 2007 13:25 

Jasne, każdy musi sobie wypracować najlepszą dla siebie metodę :)

A, no i jest jeszcze jeden sposób - rozwiązywać poprawnie; później nie trzeba niczego sprawdzać :P

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]