Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest wtorek, 22 października 2019 3:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009 21:07 

Witam. Zamierzam od października 2009 r rozpocząć studia matematyczne na Waszej Uczelni. Dzięki uprzejmości studentów tego Instytutu zdobyłem pewne ogólne informacje na temat studiowania matematyki, co ugruntowało mnie w przekonaniu, że warto je podjąć. Ostatnio jednak wkradła się w mój umysł niepewność...

Oczywiście zdaję maturę rozszerzoną. Do próbnego egzaminu podszedłem z nastawieniem zdobycia przynajmniej 90 % punktów, niestety nie powiodło się i prawdopodobnie otrzymałem jedynie 76 % ze względu na brak dobrze wyszkolonej wyobraźni geometrycznej. Wszystkie zaś działy arytmetyczne, jakie miałem okazję poznać w liceum ogólnokształcącym, opanowałem całkiem nieźle dzięki systematycznej nauce (narzuciłem sobie bowiem dyscyplinę dwóch godzin samodzielnego rozwiązywania zadań każdego dnia). Nie zmienia to faktu, że zarówno planimetria, jak i stereometria jest moją piętą achillesową.

Z egzaminu wstępnego, jaki zdawali studenci 29 wrześnie 2008 r dostałbym 20 / 30 punktów (rozwiązywałem dzisiaj).

Bardzo nurtuje mnie pytanie, czy ze względu na geometrię powinienem sobie odpuścić chęć głębszego poznania matematyki i pomyśleć o wyborze np. Akademii Ekonomicznej? Mam ostatnie dni na ewentualne zmiany w deklaracji maturalnej, co mogłoby być konieczne w razie wyboru innej drogi dalszej nauki. Być może ambicja i zainteresowanie nie są wystarczające, żeby się utrzymać i zdawać na dobre bądź bardzo dobre stopnie kolejne semestry, skoro ponad połowa studentów odpada już na pierwszym roku?

Byłbym bardzo wdzięczny za każde naprowadzenie i odpowiedź...

Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009 21:48 

Wg mnie geometria jest żadnym problemem. To jednak też zależy od późniejszego wyboru specjalności. Ale poza specjalnością nauczycielską (gdzie wymagane są dwa semestry geometrii elementarnej) to geometria pojawia się tylko w części pierwszego semestru algebry liniowej. Wg mnie to żaden problem.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009 21:53 

Myślę raczej o specjalności zamawianej albo zastosowanie rachunku prawdopdobieństwa i statystyki. Jeżeli geometria jest spotykana tylko na algebrze liniowej, to wydaje mi się, że chodzi o geometrię analityczną, a z taką akurat nie mam problemów. Bardzo dziękuję za świetną wieść!

Mam jeszcze jedno pytanie: jak w zeszłym roku wypadł test wstępny określający grupę zaawansowanie studentów?

Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009 22:21 

nikt Ci tu nie napisze co masz zrobić bo to Twoja decyzja. Jeżeli lubisz matematykę, chcesz sie dalej kształcić i rozwijać swoją wiedzę na temat tej dziedziny to wybieraj matematykę. Jeżeli wolisz kierunki związane z ekonomią to wybieraj ekonomię. Możesz także na matematyce wybrać specjalizację z ekonomii i ubezpieczeń.
Nikt przecież nie każe Ci pisać egzaminu licencjackiego na dzień dobry. Niezdanie tego testu to nie koniec świata. Zostaniesz automatycznie przypisany do nurtu A i będziesz musiał zaliczyć matematykę elementarną. I na tym koniec. Nie licz na ile teraz napisałbyś ten test bo niektórych rzeczy mogłeś jeszcze nie mieć, do matury masz jeszcze trochę czasu i poprawisz niedociągnięcia. Poza tym przez te długie pomaturalne wakacje dużo się zapomina i potem są drobne problemy z najprostszymi zadaniami :D

Wykładowcy zdają sobie sprawę że jesteśmy z różnch szkół i w ramach wyrównania poziomu robią drobne wprowadzenie do tematu, zanim przejdą do sedna - dla niektórych to są nowości, dla niektórych powtórki. Nikt Cię nie rzuci tutaj na głęboką wodę.
To że geometria przestrzenna czy planimetria nie jest Twoją mocną stroną nie znaczy że odpadniesz po pierwszym semestrze. Na dobrą sprawę tej geometrii przestrzennej na początku nie ma zbyt wiele. Na algebrze napierw przerabiane jest R2, a potem R3, gdzie wystarczy odrobina wyobraźni. Na wykładach będziesz poznawał teorię i jej zastosowanie w praktyce i na tej podstawie zrobisz zadania z list zadań które potem będą przerabiane na ćwiczeniach. Na początku jest takie dziwne wrażenie że tu o niewiadomo czym opowiadają, ale po pewnym czasie zaczniesz większość rozumieć. Do dyspozycji mamy konsultacje z wykładowcami i ćwiczeniowcami i skrypty do każdego przedmiotu. Wystarczy się tylko systematycznie uczyć i przygotowywać do każdego kolokwium/kartkówki. No i oczywiście chodzić na wykłady i ćwiczenia. Jeśli czegoś nie umiesz to się tego tutaj nauczysz :)

Test zdało 47 na 141 piszących. Próg od 18 pkt.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2009 23:47 

Dokładnie, na algebrze liniowej jest geometria analityczna. Ja jestem na specjalności zastosowań i świetnie tam sobie poradziłem, a geometrii przez całe studia nie liznąłem. Pozdrawiam i polecam matematykę na UWr.

PostNapisane: czwartek, 22 stycznia 2009 1:32 
Opiekun I roku

judaspriest napisał(a):
Bardzo nurtuje mnie pytanie, czy ze względu na geometrię powinienem sobie odpuścić chęć głębszego poznania matematyki i pomyśleć o wyborze np. Akademii Ekonomicznej? Mam ostatnie dni na ewentualne zmiany w deklaracji maturalnej, co mogłoby być konieczne w razie wyboru innej drogi dalszej nauki. Być może ambicja i zainteresowanie nie są wystarczające, żeby się utrzymać i zdawać na dobre bądź bardzo dobre stopnie kolejne semestry, skoro ponad połowa studentów odpada już na pierwszym roku?

A skąd ta wiadomość, że połowa studentów odpada na pierwszym roku? Odpada dużo mniej, część z tych, którzy zostają, mają pewne tyły do nadrobienia w przyszłości. Jak jest ambicja i zainteresowanie (a także, jak czytam, przyzwyczajenie do pewnej systematyczności), to spokojnie można sobie poradzić, choć oczywiście wymaga to trochę pracy.

Jestem oczywiście trochę nieobiektywny, ale uważam, że studia u nas to dużo lepszy pomysł niż AE (znam przypadek studenta, który zaczynał na obu uczelniach i z AE szybko uciekł...).

JK

PS. A po okrzepnięciu na studiach można się i geometrią w ramach hobby zainteresować...

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 22 stycznia 2009 7:38 

Bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości.

Tytuł: .
PostNapisane: czwartek, 22 stycznia 2009 12:35 

Jan Kraszewski napisał(a):
Jestem oczywiście trochę nieobiektywny, ale uważam, że studia u nas to dużo lepszy pomysł niż AE.

Przede wszystkim na AE jest bardzo mało matematyki, więc dla osób nią zainteresowanych to niezbyt trafny wybór.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 27 marca 2009 23:14 

chciałabym się dowiedzieć czy jeśli uda mi się dostać na matematykę,to czy mogłabym liczyć na przepisanie niektórych przedmiotów z PWr z 2 roku ZiPu?I na jakiej zasadzie to działa?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 27 marca 2009 23:27 
Opiekun I roku

pączito napisał(a):
chciałabym się dowiedzieć czy jeśli uda mi się dostać na matematykę,to czy mogłabym liczyć na przepisanie niektórych przedmiotów z PWr z 2 roku ZiPu?I na jakiej zasadzie to działa?

To działa na zasadzie indywidualnej decyzji Dziekana. Najlepiej wpaść na dyżur dziekański i zapytać Go osobiście (poniedziałek, 12-13, dziekanat) albo napisać maila: Zbigniew.Palmowski@math.uni.wroc.pl.

JK

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]