Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest poniedziałek, 26 sierpnia 2019 5:27

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zadanie
PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 20:27 

Tak trochę na sępa proszę o pomoc/konsultacje. Napotkałem na problem przy liczeniu siły nacisku wody na zbiornik, w którym się ona znajduje. Zbiornik miał kształt walca o wysokości 3,88. Wysokość wody to 3,5 (i ta liczba jest chyba istotniejsza) Woda ma temperaturę 15 C. Z tego oblicze sobie masę. Mam też informację, że "fi zbiornika jest równe 6,37". Nie wiem, czy to może oznaczać promień/średnicę/obwód, ale się dowiem.
Znalazłem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Parcie_hydrostatyczne
jednak nie jestem do końca pewien, czy wiem, jak z tego skorzystać.
Wiadomo, po sesji czyści się pamięć :(

Tytuł: Re: Zadanie
PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 20:33 

czy to aby na pewno fi? średnicę czasami oznacza się symbolem ø, który trochę przypomina fi... nie jestem pewien jak dokładnie powinna wyglądać ta całka (też już zapomniałem wszystko z fizyki :P), ale intuicja podpowiada mi, że odpowiedź będzie tak czy inaczej równa ciężarowi wody.

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 20:40 

Powiem o co chodzi, bo nie widzę sensu tego zatajania. Znajomemu w szklarni poszedł zbiornik i uzupełnia podanie do ubezpieczyciela, musi podać jakąś wartość. Dyktował mi przez telefon dane techniczne, więc być może źle odczytał. Sam się na tym nie zna, jako absolwent jakiejś tam szkoły rolniczej. Może być i ø. Jutro go dopytam.

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 20:44 

Lubliniczanin napisał(a):
Powiem o co chodzi, bo nie widzę sensu tego zatajania. Znajomemu w szklarni poszedł zbiornik i uzupełnia podanie do ubezpieczyciela, musi podać jakąś wartość. Dyktował mi przez telefon dane techniczne, więc być może źle odczytał. Sam się na tym nie zna, jako absolwent jakiejś tam szkoły rolniczej. Może być i ø. Jutro go dopytam.

serio ubezpieczyciel pyta o siłę nacisku wody na zbiornik? w momencie pęknięcia? ostro.

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 20:47 

Całkiem serio. Szukają gdzie się da, by uniknąć odpowiedzialności... wiesz... jak by tam nalał asfaltu czy coś, to nie miało szans wytrzymać...

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 21:22 

Całkiem serio. Szukają gdzie się da, by uniknąć odpowiedzialności... wiesz... jak by tam nalał asfaltu czy coś, to nie miało szans wytrzymać...

Pomysł na to zadanie:
podzielić ów walec na paski o szerokości 1 cm, policzyć ciśnienie na środku paska, pomnożyć pole paska razy ciśnienie (ciśnienie razy pole daje siłę, chyba jakoś tak). Zsumować wszystkie siły (350). Do tego policzyć siłę nacisku na dno (po prostu ciężar wody?). Ktoś widzi jakąś sprzeczność?

zamiast edytuj dałem cytuj/głupi miss click.

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 21:42 

Pomysł na to zadanie:
podzielić ów walec na paski o szerokości 1 cm, policzyć ciśnienie na środku paska, pomnożyć pole paska razy ciśnienie (ciśnienie razy pole daje siłę, chyba jakoś tak). Zsumować wszystkie siły (350). Do tego policzyć siłę nacisku na dno (po prostu ciężar wody?). Ktoś widzi jakąś sprzeczność?

zamiast edytuj dałem cytuj/głupi miss click.

jeśli już chcesz tak to robić, to policz całkę powierzchniową. ale naprawdę wydaje mi się, że tutaj stosuje się jakaś odmiana prawa archimedesa.

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 22:40 

Zbiornik jest naprawdę walcem? Wszystkie zbiorniki jakie w życiu widziałem, miały zaokrąglone końce. Jak walcem, to jest łatwo, jak to drugie, to trzeba tą powierzchnię zmierzyć albo jakąś wyższą matmą obliczyć. Potrzeba parcie wywierane na ścianę poziomą czy dno? A zbiornik jest poziomo, czy pionowo? To znaczy czy woda jest w przybliżeniu walcem, czy taką "rynną"? Jak pierwsze, to łatwo, jak drugie to trudniej.. :/
Przez ø czy fi oznaczamy, według mnie, średnicę.

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 22:46 

Z lotu ptaka widać koło, zbiornik pękł na boku, na "zszyciu" więc raczej sam nacisk na ściany boczne-bez ciężaru wody jednak.

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011 22:50 

Z lotu ptaka widać koło, zbiornik pękł na boku, na "zszyciu" więc raczej sam nacisk na ściany boczne-bez ciężaru wody jednak.

no to całka powierzchniowa z modułu nacisku. ;) w tym wypadku rzeczywiście tak prosto z archimedesa nie pójdzie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]