Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest niedziela, 13 października 2019 23:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 27 września 2010 17:19 

Dzień dobry,

Ostatnio bardzo nurtuje mnie stwierdzenie mojego znajomego że "Matematyka nie jest nauką". Ten znajomy argumentował to stwierdzenie nastepująco Matematyka nie jest nauką ponieważ jest indukcyjna, a nie dedukcyjna, a każdy wie że nauka jest dedukcyjna. To stwierdzenie implikuje że naukami są jedynie dziedziny zajmujące się biolgią , fizyką , geografią itp.

Pozdrawiam

PostNapisane: poniedziałek, 27 września 2010 17:27 

Masz racje matma leży przy przedmiotach niekoniecznie mądrych ;)

Tu dodaję cytat z wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Matematyka

Cytuj:
Intuicjoniści głoszą, że cała matematyka może być oparta na pierwotnej intuicji ciągu liczb naturalnych oraz na uznawanej za intuicyjną zasadzie indukcji. Dopuszcza się wyłącznie konstrukcyjne dowody istnienia. Według intuicjonistów aktywność matematyczna umysłu ludzkiego ma charakter twórczy - konstruuje on obiekty matematyczne, nie odkrywa. Niesprzeczność jest dla intuicjonistów warunkiem koniecznym istnienia, ale nie warunkiem wystarczającym - byt matematyczny musi oprócz tego zostać skonstruowany. Intuicjoniści dokonują także reformy metodologii logiki formalnej uznając, że źródłem antynomii w matematyce jest brak oparcia w pierwotnych intuicjach, związany z nieuprawnionym przeniesieniem intuicji o przedmiotach nieskończonych na przedmioty skończone, posługiwaniem się nieostrymi terminami logiki klasycznej (głównie kwantyfikatorami ogólnymi) i przyjmowaną w logice klasycznej zasadą wyłączonego środka. Intuicjonizm w filozofii matematyki wywarł duży wpływ na ogólną problematykę ontologiczną, zwłaszcza filozofię Michaela Dummetta.

PostNapisane: poniedziałek, 27 września 2010 17:52 

"Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka."
Hugo Steinhaus

PostNapisane: poniedziałek, 27 września 2010 18:23 

vifo napisał(a):
Dzień dobry,

Ostatnio bardzo nurtuje mnie stwierdzenie mojego znajomego że "Matematyka nie jest nauką". Ten znajomy argumentował to stwierdzenie nastepująco Matematyka nie jest nauką ponieważ jest indukcyjna, a nie dedukcyjna, a każdy wie że nauka jest dedukcyjna. To stwierdzenie implikuje że naukami są jedynie dziedziny zajmujące się biolgią , fizyką , geografią itp.

Pozdrawiam

nie jest, podobnie jak filozofia (z logiką i ontologią), teoretyczna informatyka i fizyka.
co nie znaczy że nie może mieć zastosowania w nauce, jak pozostałe wymienione dziedziny (i jeszcze pewnie kilka innych).
ale to jest spór o definicje, o definicje nie warto się kłócić.

PostNapisane: wtorek, 28 września 2010 13:06 

Definicja nauki to zresztą niezbyt ciekawy temat, podnoszony głównie z powodu autorytetu, jaki nauka ma we współczesnym społeczeństwie i różnych ludzi próbujących to wykorzystać. Z tego powodu powstają różne restrykcyjne definicje, które prowadzą do absurdalnych wniosków jak te powyżej :) .

PS Jeśli jednak chciałbyś odgryźć się koledze to tu masz obronę stanowiska przeciwnego. Trafiłem na to na początku wakacji, ale nie udało mi się zmusić do przeczytania. http://www.arachnoid.com/is_math_a_science/

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]