Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest poniedziałek, 26 sierpnia 2019 5:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 01 sierpnia 2010 10:06 

Niezależnie od sformułowanych i ogłoszonych zasad zaliczania języków, wyjaśnię motywacje, które stoją za takimi właśnie zasadami.

Otóż u podstawy tych zasad stoi wewnętrznie sprzeczny system trzech aksjomatów:

1. Język angielski powinien być obowiązkowy.
Język angielski jest podstawowym międzynarodowym językiem, bez którego matematyk jest po trosze, przepraszam za śmiałe określenie, analfabetą. Znaczna część materiałów, czy to matematycznych, czy związanych z obsługą komputera, jeśli nie jest dostępna po polsku, to jest dostępna po angielsku. Sam komputer potrafi też czasem wypluć jakiś komunikat po angielsku i dobrze byłoby wiedzieć, czy właśnie nie proponuje nam wyczyszczenia dysku ze wszystkich danych.

2. Student nie powinien być zmuszany do wykupywania dodatkowych semestrów nauki języka.

3. Student powinien zaliczyć język obcy na poziomie B2.

Aksjomaty 1 i 2 mają charakter zdroworozsądkowy i w zasadzie nie budzą większych kontrowersji wśród władz instytutu i wydziału. Na ich podstawie wiadomo byłoby, co zrobić: Student uczy się przez 4 darmowe semestry języka angielskiego, zaczynając od odpowiedniego dla siebie poziomu. Jeśli nie miał języka angielskiego w szkole lub miał bardzo miłą i wyrozumiałą panią od angielskiego, to zaczyna od zera - dla takiego studenta opanowanie choćby podstaw języka angielskiego jest najcenniejsze z uwagi na argumenty podane przy aksjomacie 1. Student z dużym zaawansowaniem wstępnym nie musiałby realizować wszystkich 4 semestrów, jeśli osiągnąłby określony poziom.

Niestety, dochodzi aksjomat 3 o charakterze czysto biurokratycznym - wynika on z obowiązujących standardów kształcenia. To jest całkowicie poza naszą kontrolą - wyjąwszy pewien okres przejściowy, jesteśmy zmuszeni to egzekwować (w przypadku specjalności nauczycielskiej nawet bez okresu przejściowego).

Zasady zaliczania języków są więc pewnym kompromisem między tymi trzema aksjomatami. A naprawdę kompromisem między pierwszymi dwoma, bo trzeci jesteśmy zobowiązani egzekwować w pełni.

PostNapisane: niedziela, 01 sierpnia 2010 13:03 

Paulina 91 napisał(a):
Moim zdaniem nikt nie powinien nam nakazywać nauki języka angielskiego

Młoda jesteś i jeszcze nie widziałaś prawdziwej matematyki. Postudiujesz 2-3 lata (o ile wcześniej cię nie wyrzucą), to zrozumiesz, że w języku polskim jest tylko ułamek wiedzy matematycznej (choć dzięki mistrzom dawnych polskich szkół matematycznych całkiem spory!) i obecnie matematyka jest pisana tylko i wyłącznie w języku angielskim. Czy tego chcesz, czy nie, jest to współczesna łacina.

PostNapisane: poniedziałek, 02 sierpnia 2010 8:56 

Ein napisał(a):
Postudiujesz 2-3 lata (o ile wcześniej cię nie wyrzucą), to zrozumiesz, że w języku polskim jest tylko ułamek wiedzy matematycznej

Zauważyłem, że sporo użytkowników forum (wśród prowadzących to jeszcze jest zrozumiałe), przedstawia studiowanie u nas jako bardzo trudne (elitarne) i super ciekawe dla wszystkich. Prawdopodobnie (>50% prawdopodobieństwo) Studentka91 czy Paulina91, przez całe studia, nie będą musiały przeczytać choćby zdania po angielsku, w celu zdobycia matematycznej wiedzy. Ba, nawet nie będą musiały przeczytać choćby jednej trudniejszej książki po polsku! I nie opisuje tutaj przypadku minimalistycznych (można być dobrym studentem z dobrymi ocenami nie wysilając się za bardzo - niezależnie od nurtu). Wiadomo jednak, że jak ktoś chce się wyróżniać z tłumu i chce zarabiać >2000zł to takie podejście nie wystarcza. Tylko, że większość! naszych studentów wcale nie jest taka ambitna i taka też będzie większość nowo przyjętych pierwszoroczniaków. Ci jednak, po wypowiedziach jakie czytają na tym forum, mogą sądzić, że są w mniejszości, że te studia są dla geniuszy tylko oraz że się zapewne nie nadają i szybko odpadną.
A wracając do języka, oczywistą oczywistością :D jest, że bez znajomości angielskiego jest się współczesnym jaskiniowcem (przynajmniej w świecie nauki), ale z drugiej strony nie znam nikogo, kto by się wyuczył tego języka na samym lektoracie. Skoro ministerstwo uważa, że język jest niezbędny to niech matura z ang. będzie obowiązkowa, a Instytut niech przyjmuje tylko studentów, którzy osiągnęli jakiś tam próg z tej matury, będzie to bardziej sprawiedliwe niż przymusowa odpłatność za dodatkowe semestry (studia są chyba ustawowo bezpłatne, więc wydaje się to niezgodne z prawem?).

PostNapisane: poniedziałek, 02 sierpnia 2010 10:18 

maravilhoso napisał(a):
Skoro ministerstwo uważa, że język jest niezbędny to niech matura z ang. będzie obowiązkowa, a Instytut niech przyjmuje tylko studentów, którzy osiągnęli jakiś tam próg z tej matury, będzie to bardziej sprawiedliwe niż przymusowa odpłatność za dodatkowe semestry (studia są chyba ustawowo bezpłatne, więc wydaje się to niezgodne z prawem?).

Ministerstwo uważa, że język jest niezbędny, ale niekoniecznie angielski.
Studia są ustawowo bezpłatne i, jeżeli kandydat nauczył się w szkole średniej choć trochę jakiegokolwiek języka obcego, program studiów na matematyce umożliwia zaliczenie języka obcego na wymaganym poziomie bez konieczności dodatkowych płatnych semestrów. Jeśli (jak wspomniał dr Wróblewski) student miał jednak w szkole średniej "miłą nauczycielkę angielskiego", która niczego nie wymagała (więc się nic nie nauczył), to to już nie nasza wina.

PostNapisane: poniedziałek, 02 sierpnia 2010 19:28 

Jarosław Wróblewski napisał(a):
Zasady zaliczania języków są więc pewnym kompromisem między tymi trzema aksjomatami. A naprawdę kompromisem między pierwszymi dwoma, bo trzeci jesteśmy zobowiązani egzekwować w pełni.

dlaczego więc nie zdecydować się na taki kompromis, jaki mają informatycy - że angielski trzeba zaliczyć na bodaj B1, a *jakiś* język obcy na B2?
maravilhoso napisał(a):
Skoro ministerstwo uważa, że język jest niezbędny to niech matura z ang. będzie obowiązkowa, a Instytut niech przyjmuje tylko studentów, którzy osiągnęli jakiś tam próg z tej matury, będzie to bardziej sprawiedliwe niż przymusowa odpłatność za dodatkowe semestry (studia są chyba ustawowo bezpłatne, więc wydaje się to niezgodne z prawem?).

matura z języka obcego jest obowiązkowa. ministerstwo nie narzuca żadnego konkretnego języka (jak rozumiem).

PostNapisane: poniedziałek, 02 sierpnia 2010 19:45 

ghazer napisał(a):

dlaczego więc nie zdecydować się na taki kompromis, jaki mają informatycy - że angielski trzeba zaliczyć na bodaj B1, a *jakiś* język obcy na B2?

Rozważaliśmy tego typu uregulowania, ale co zrobić ze studentem, który na maturze zdawał język nieangielski i po teście kwalifikacyjnym okazuje się, że
* do osiągnięcia poziomu B2 z języka nieangielskiego potrzebuje 4 semestrów,
* do osiągnięcia poziomu B1 z języka angielskiego potrzebuje 4 semestrów, a do B2 6 semestrów?

Obecnie taki student ma wybór:
* 4 semestry z języka nieangielskiego
lub
* 6 semestrów z języka angielskiego (w tym 2 płatne).

Ale nie jest on zmuszany do wykupywania dodatkowych semestrów.

Uregulowania, o których Pan pisze, są na ogół bardziej restrykcyjne, tzn. zmuszające do wykupywania dodatkowych semestrów.

PostNapisane: poniedziałek, 02 sierpnia 2010 20:46 

A co się dzieje w wypadku gdy student nie zdawał języka angielskiego na maturze, ale ma z nim styczność od gimnazjum, a w liceum miał "niemiłą nauczycielkę" i mimo to że język był nauczany na poziomie podstawowym to sporo z niego wyniósł?

Z tego co ja się dowiedziałem, to studenci są dzieleni na dwie grupy i ta gorsza grupa zaczyna uczyć się od zera. Jeśli test z języka angielskiego nie pójdzie komuś za dobrze (a słyszałem, że łatwy nie jest) i trafi do tej gorszej grupy to czy może się jakoś przepisać do tej lepszej (brałem także udział w kursie wakacyjnym na poziomie B1 i posiadam potwierdzenie na papierze wraz z opinią prowadzącego). Bo nie wyobrażam sobie, żeby kazano mi uczyć się języka angielskiego od podstaw... To byłaby torchę strata czasu.

PostNapisane: poniedziałek, 02 sierpnia 2010 21:01 

Tomek Z napisał(a):
A co się dzieje w wypadku gdy student nie zdawał języka angielskiego na maturze, ale ma z nim styczność od gimnazjum, a w liceum miał "niemiłą nauczycielkę" i mimo to że język był nauczany na poziomie podstawowym to sporo z niego wyniósł?

Z tego co ja się dowiedziałem, to studenci są dzieleni na dwie grupy i ta gorsza grupa zaczyna uczyć się od zera. Jeśli test z języka angielskiego nie pójdzie komuś za dobrze (a słyszałem, że łatwy nie jest) i trafi do tej gorszej grupy to czy może się jakoś przepisać do tej lepszej (brałem także udział w kursie wakacyjnym na poziomie B1 i posiadam potwierdzenie na papierze wraz z opinią prowadzącego). Bo nie wyobrażam sobie, żeby kazano mi uczyć się języka angielskiego od podstaw... To byłaby torchę strata czasu.

Na to, jaki język był zdawany na maturze, zwracamy uwagę tylko w jednym wypadku. A mianowicie, jeśli ktoś nie zdawał języka angielskiego, to ten fakt, przy dodatkowych okolicznościach opisanych w zasadach zaliczania języków obcych, może być podstawą, aby zwolnić go z obowiązku uzyskania poziomu B2 z angielskiego.

Natomiast opisana przez Pana sytuacja jest poza naszą szczegółową kontrolą, bo tym się zajmuje Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. Nie ma się co martwić na zapas, że napisze Pan test znacznie poniżej swojej faktycznej wiedzy. A w razie czego można będzie próbować to wyjaśnić w SPNJO.

PostNapisane: poniedziałek, 02 sierpnia 2010 22:21 

Tomek Z napisał(a):
Z tego co ja się dowiedziałem, to studenci są dzieleni na dwie grupy i ta gorsza grupa zaczyna uczyć się od zera.

Nie, są dzieleni na tyle grup ile jest poziomów (A1 = od zera, A2, B1, B2, C1 = można zdać egzamin eksternistycznie). Test chyba nie jest specjalnie trudny, no chyba że ktoś spośród wszystkich obszarów umiejętności językowych najgorszy jest właśnie z gramatyki itp. (tzw. use of English), bo test właściwie tego głównie wymaga. Radziłbym się nie przejmować na zapas :)

PostNapisane: wtorek, 03 sierpnia 2010 3:54 

Obecnie taki student ma wybór:
* 4 semestry z języka nieangielskiego
lub
* 6 semestrów z języka angielskiego (w tym 2 płatne).

Ale nie jest on zmuszany do wykupywania dodatkowych semestrów.

Uregulowania, o których Pan pisze, są na ogół bardziej restrykcyjne, tzn. zmuszające do wykupywania dodatkowych semestrów.

mea culpa - nie wiedziałem o tej pierwszej możliwości (widziałem chyba jakąś starszą wersję tego dokumentu, nieco mniej skomplikowaną ;) ).

Tomek Z napisał(a):

z tego co wiem progi na teście są ustalane na podstawie wyników, więc nie martwiłbym się o to tak strasznie. a na a1 naprawdę mało osób napisało (patrz http://www.spnjo.uni.wroc.pl/pl/?pid=kwal_ang_22_1_10 ), więc raczej nie ma co dramatyzować. myślę że od biedy możnaby próbować wynegocjować "poprawkę" testu, ale to już zależy od tego jak dużo jest biurokracji w tych okolicach. najlepiej po prostu dobrze napisać test, wtedy można nawet w ogóle nie chodzić na angielski (chociaż trzeba sie trochę nachodzić za egzaminem, ale to inna bajka).

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]