Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest wtorek, 22 października 2019 14:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 25 września 2015 14:42 

Mam parę pytań odnośnie studiów magisterskich otóż:
Czy na język obcy B2+ można zapisać się na drugim roku czy trzeba na pierwszym ?
Czy na seminarium trzeba zapisywać się od pierwszego semestru i jak wygląda wybór promotora i tematu pracy ?

PostNapisane: sobota, 26 września 2015 3:44 

givous napisał(a):
Mam parę pytań odnośnie studiów magisterskich otóż:
Czy na język obcy B2+ można zapisać się na drugim roku czy trzeba na pierwszym ?
Czy na seminarium trzeba zapisywać się od pierwszego semestru i jak wygląda wybór promotora i tematu pracy ?

Kwestie związane z seminarium (rozumiem że mowa o seminarium magisterskim) zależą od specjalności. Jeśli chodzi o sekcję teoretyczną i zastosowań, to (o ile nic się ostatnio nie zmieniło w tej kwestii) raczej nie ma presji, wszystkie "seminaria" można "zaliczyć" w ostatnim semestrze studiów (chociaż w przypadku sekcji teoretycznej warto tak czy inaczej chodzić na seminaria zakładowe). W przypadku pozostałych sekcji trzeba to sobie jakoś ułożyć -- natomiast chyba nie ma wymogu, żeby uczęszczać na seminaria magisterskie po kolei (najlepiej to sprawdzić w programie studiów), więc pewnie można zacząć w drugim semestrze, jak i w pierwszym.

Promotora wybierasz (najlepiej spośród pracowników ze stopniem naukowym doktora -- chyba może być promotorem osoba bez doktoratu, jak i osoba "z zewnątrz", ale to chyba wiąże się z potencjalnymi komplikacjami formalnymi), pytasz go czy się zgodzi być promotorem i uzgadniasz z nim temat pracy magisterskiej. Niektórzy pracownicy wywieszają na swoich stronach propozycje prac magisterskich. Zdaje się że na poziomie 300 wisi ich kilka na tablicy po prawej stronie.

PostNapisane: sobota, 26 września 2015 6:14 

ghazer napisał(a):
Promotora wybierasz (najlepiej spośród pracowników ze stopniem naukowym doktora -- chyba może być promotorem osoba bez doktoratu, jak i osoba "z zewnątrz", ale to chyba wiąże się z potencjalnymi komplikacjami formalnymi).

Osoba bez doktoratu nie może być promotorem. Osoba bez habilitacji może być promotorem tylko za zgodą Rady Wydziału (w przypadku naszych dr niehab. taka zgoda jest praktycznie automatyczna). Na promotora spoza Wydziału potrzebna jest zgoda dziekana - na moje wyczucie w takim wypadku powinno to być dobrze uzasadnione (np. dotychczasową współpracą), a nie że ktoś ma taki kaprys i chce promotora "z zewnątrz".

PostNapisane: czwartek, 15 października 2015 17:46 

w programie studiów pojawił się zapis o obowiązku zrobienia przedmiotu humanistycznego na studiach magisterskich za co najmniej 5 punktów.
od kiedy on obowiązuje? bo jestem przekonana, że wcześniej go nie było w tabeli o dodatkowych obowiązkach.
jeśli to obowiązuje wszystkich studentów (nawet tych, którzy rozpoczynali w lutym 2014) to dlaczego w tym semestrze są tylko przedmioty humanistyczne za 4 punkty?

PostNapisane: czwartek, 15 października 2015 23:03 
Opiekun I roku

Obowiązuje od jesieni 2015 roku. Zaraz zrobię poprawki na stronie programu studiów i pojawią się dwa programy - stary i nowy.

JK

PostNapisane: piątek, 16 października 2015 16:09 

Nie można jeszcze wyrzucić z programu tego humana (najlepiej z wfem)? Coś okropnego.

PostNapisane: piątek, 16 października 2015 16:33 

Być może w przypadku, kiedy ktoś ma obowiązek zaliczenia przedmiotu humanistycznego za 5 pktów, a zaliczy taki za 4, będzie można złożyć podanie do dziekana o zwolnienie z obowiązku zaliczania kolejnego przedmiotu, by uzupełnić ten brakujący punkt. Nie znam sprawy, ale podejrzewam, że ta zmiana nie dotyczy żadnych fundamentalnych kwestii, a jedynie arytmetyki ECTSowej (tzn. punktacja została zmieniona tak, żeby suma się zgadzała, albo coś w tym rodzaju), więc takie podanie miałoby dużą szansę powodzenia.

Ja sam składałem podanie w podobnej kwestii i zostało przyjęte, i to chyba za namową innych osób, które zrobiły podobnie.

PostNapisane: piątek, 16 października 2015 18:24 
Opiekun I roku

Zmiana dotyczy osób, które dopiero zaczynają studia magisterskie, osoby, które już są na studiach zaliczają według starych zasad.

To nie jest jedynie arytmetyka ECTS-owa, tylko dostosowanie naszego programu do wymagań ministerialnych. Właśnie dlatego w programie pojawił się punkt "Przedmioty z zakresu nauk humanistycznych lub społecznych" za co najmniej 5 ECTSów. Proszę zauważyć, że pozostało ograniczenia górne co najwyżej 6 ECTSów. Po prostu ministerstwo postanowiło dopieścić nauki humanistyczne, stąd w naszym programie pojawiło się minimalne wymaganie, dotyczące humanów. Dlatego tak na mój gust nie ma większych szans na realizację mniej niż 5 ECTSów.

JK

PostNapisane: sobota, 17 października 2015 13:30 

Jan Kraszewski napisał(a):
Zmiana dotyczy osób, które dopiero zaczynają studia magisterskie, osoby, które już są na studiach zaliczają według starych zasad.

To nie jest jedynie arytmetyka ECTS-owa, tylko dostosowanie naszego programu do wymagań ministerialnych. Właśnie dlatego w programie pojawił się punkt "Przedmioty z zakresu nauk humanistycznych lub społecznych" za co najmniej 5 ECTSów. Proszę zauważyć, że pozostało ograniczenia górne co najwyżej 6 ECTSów. Po prostu ministerstwo postanowiło dopieścić nauki humanistyczne, stąd w naszym programie pojawiło się minimalne wymaganie, dotyczące humanów. Dlatego tak na mój gust nie ma większych szans na realizację mniej niż 5 ECTSów.

JK

To znaczy że w przyszłości studenci będą musieli zaliczać dwa przedmioty po 4 ects, "dostając" z nich 6 ects, żeby "odbębnić" obowiązek zaliczenia 5 ects? To wydaje się dosyć kuriozalne.

Z drugiej strony jeżeli efekt będzie taki, że wszystkie humany będą za 5 ects (w mniej lub bardziej magiczny sposób), to wydaje mi się że dyskryminowanie osób, które trochę się pospieszyły z zaliczaniem (tzn. zrobiły to przed "rewaloryzacją", np. w tym semestrze) byłoby nie fair. W każdym razie myślę że ja bym spróbował to ominąć, jeżeli nie byłoby żadnego przedmiotu humanistycznego, który wydałby mi się atrakcyjny sam w sobie a którym mógłbym ten deficyt uzupełnić.

PostNapisane: niedziela, 08 maja 2016 16:27 

czy na studiach II stopnia można powtarzać semestr ??

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]