Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest piątek, 06 grudnia 2019 16:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 04 października 2012 22:15 

Rok temu zarekrutowałam się na studia II stopnia i jestem obecnie na piątym roku. Realizuję 2 specjalizacje, co skutkuje tym, że będę miała bardzo dużo pktów ECTS.
Czy jest ktoś w stanie napisać mi ze stuprocentową pewnością, że będę musiała płacić za studia lub też że nie będę musiała?
Wiem, że podobne tematy niejednokrotnie były maglowane na tym forum i z tego, co ja ze wcześniejszych postów wywnioskowałam, odpowiedź brzmi nie. Natomiast dzisiaj dowiedziałam się w dziekanacie, że nikt jeszcze nic nie wie, możliwe, że będę musiała, skoro muszę składać te cosemestralne oświadczenia z USOSa, ale tak na dobrą sprawę to nie wiadomo (czyli masło maślane).
Szczerze powiedziawszy takie niezorganizowanie zaczyna mnie powoli (delikatnie mówiąc) irytować i chciałabym się dowiedzieć w końcu, na czym stoję.

PostNapisane: czwartek, 04 października 2012 22:36 

Czy mogłaby Pani przedstawić Pani wnioskowanie na "nie" ?

Ustawa przewiduje, że studenci, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2011/12 lub później, już konsumują bezpłatną pulę punktów ECTS przewidzianą przez Ustawe, ze wszystkimi konsekwencjami.

Zasadniczo kwestia odpłatności za studia powinna być określona w umowie, którą Uczelnia powinna z Panią zawrzeć, gdy rozpoczęła Pani studia II stopnia w roku akademickim 2011/12. Niestety, do dzisiaj uczelnia nasza takich umów ze studentami nie zaczęła zawierać i studenci nie wiedzą, na czym stoją. Pytałem sie w tej sprawie w Dziale Nauczania i powiedziano mi tam, że przyczyna opóźnienia leży po stronie Samorządu Studentów, z którym coś tam nie jest nadal uzgodnione...

Dziwi mnie na przykład, że Uczelnia pobiera od studentów, którzy zaczęli studia w roku 2011/12, jakiekolwiek opłaty (np. za powtarzanie przedmiotu). Bowiem podstawą do pobierania takich opłat powinna być własnie umowa między uczelnią a studentem... A umowy podpisanej nie ma...

PostNapisane: czwartek, 04 października 2012 22:48 

No właśnie. Żadnych umów jeszcze nie ma, czyli co? Będziemy studia kończyć i wtedy będziemy je podpisywać? Czy w ogóle to może nie dojść do skutku? Cyrk jakiś. Opłata powinna być pobierana, jeżeli na samym początku się coś podpisywało i jeżeli człowiek od samego początku wie, na czym stoi. W przeciwnym wypadku byłoby to naprawdę niepoważne. To nie jest jakaś byle jaka sprawa i naprawdę nie mogę się nadziwić, dlaczego to wszystko jest nadal w takiej rozsypce.

PostNapisane: czwartek, 04 października 2012 23:17 

A wiadomo w ogóle coś o wysokości opłat za nadmiarowe punkty? I jakie są dokładne limity?
Z dokumentów które widziałem wynika że dla studiów drugiego stopnia to 120 ects, ale nie wyglądało to zbyt kategorycznie, było napisane że „co najmniej 90” i dodatkowo 30.
Oraz: czy punkty za egzamin magisterski się do tego wliczają? Rozsądne wydaje się że nie (w końcu egzamin magisterski to nie zajęcia dydaktyczne... no i 120 to programowy wymóg łącznej liczby punktów), ale nie wiem czy zdrowy rozsądek stosuje się do tych rzeczy.

Podejrzewam że dokładne ustalenie tych kwestii powinno należeć do tej mistycznej umowy, ale może jednak przynajmniej część z odpowiedzi jest w miejscu, które przeoczyłem, a ktoś na nie natrafił?

PostNapisane: czwartek, 04 października 2012 23:30 

Większość z Pana wątpliwości wyjaśnia Ustawa. Proszę tam poszukać odpowiedzi, w szczególności w art. 99 i art. 160. Tam jest napisane, kto ustala zasady i stawki odpłatności za ponadwymiarowe punkty ECTS.
Wg mnie Ustawa przyznaje na studiach II stopnia maksymalnie 120 bezpłatnych punktow ECTS na jednym kierunku studiów i jest to też typowa liczba punktów ECTS dla studiów 4-semestralnych. Nie ma więc żadnego luzu.
Senat UWr powinien uchwalić tryb i zasady pobierania opłat, a rektor powinien ustalić stawki. Żaden z tych organów uczelni dotychczas tego nie zrobił. Dokładniej: Senat UWr podjął uchwałę w sprawie opłat (w styczniu 2012), a Rektor wydał rozporządzenie w sparwie stawek, ale te akty nie objęły kwestii opłat za wykorzystanie ponadwymiarowych punktów ECTS. Akty te można znaleźć w BiP Uczelni.
Uchwały Senatu czy zarządzenia Rektora same w sobie nie obligują studenta do opłat. Dopiero umowa zawarta między uczelnią a studentem może być podstawą do pobierania od konkretnego studenta opłat przez uczelnię za usługi edukacyjne wymienione w art. 99.1 Ustawy.
Do punktów ECTS wykorzystanych przez studenta wlicza się wszystkie punkty ECTS przewidziane w programie studiów.

PostNapisane: piątek, 05 października 2012 0:44 

Ludomir Newelski napisał(a):
Do punktów ECTS wykorzystanych przez studenta wlicza się wszystkie punkty ECTS przewidziane w programie studiów.

Czyli Pana zdaniem punkty *nie* przewidziane programem studiów nie są wliczane do puli wykorzystanych? To by dużo ułatwiło (zwłaszcza że 100 nie dzieli się przez 6...), ale chyba byłoby zbyt piękne.

PostNapisane: piątek, 05 października 2012 7:05 

Nie. Nie napisałem przecież, że wlicza się "wyłącznie" te punkty ECTS.
Miałem na myśli po prostu to, że aby uczelnia mogła nadać studentowi tytuł magistra, musi on spełnić wymogi programu i w związku z tym "skonsumować" wszystkie punkty ECTS przewidziane programem studiów. I tych punktów jest u nas chyba 120, nie ma luzu.

Natomiast wszystkie nadwymiarowe zajęcia formalnie zaliczone przez studenta wiążą się ze skonsumowaniem dodatkowych (a więc płatnych) punktów ECTS.

Jak wobec tego bronić się przed płatnymi punktami ECTS?

Np. można chodzić na zajęcia bez zapisywania się na nie. Problem z tym jest tylko taki, że jeśli na zajęcia nie ma zapisanych studentów, to zajęcia formalnie się nie odbywają i wykładowca nie ma ich wliczonych do pensum (lub w przypadku małej liczby zapisanych studentów ma je wliczone do pensum z przelicznikiem np. 0,5).

Inny sposób: można zapisać się na zajęcia, ale ich nie zaliczyć. To skutkuje dwóją (zwykłą lub dziekańską). Niezaliczone zajęcia nie powodują bowiem skonsumowania związanych z nimi punktów ECTS. Jeśli ktoś jest na ostatnim roku studiów, nie wpłynie to na ewentualne stypendium. Wpłynie jednak na średnią z całych studiów i wynik studiów.
W teoretycznej sytuacji, gdy na wykład X zapisze się 5 studentów i żaden go nie zaliczy, wykładowca dostaje za wykład normalne godziny do pensum, a studenci nie mają skonsumowanych żadnych punktów ECTS związanych z tym wykładem.

PostNapisane: piątek, 05 października 2012 8:59 

Być może w sytuacji, gdy nasza uczelnia zwleka z uregulowaniem tych kwestii, pomocna będzie informacja, jak to robią inni:

http://www.uw.edu.pl/student/oplaty/oplaty.html

http://www.uw.edu.pl/strony/o_uw/dok/rs ... r_5B_3.pdf

Przypuszczalnie UWr w końcu podąży podobnym tropem...
Ciekawie rozwiązana jest tu kwestia limitu bezpłatnych punktów ECTS. Proszę zwrócić uwagę na możliwości zwalniania studentów z opłaty za ponadwymiarowe punkty ECTS.
W każdym razie, po porównaniu sytuacji prawnej na UW i UWr widać, że uregulowanie kwestii opłat wymaga wielu aktów prawnych, a nasza uczelnia jest tu chyba daleko w lesie...
Za to inauguracja Roku Akademickiego była piękna.

PostNapisane: piątek, 05 października 2012 19:52 

To rzeczywiście trochę rozjaśnia, dziękuję za sugestię.
Te 10% zwiększyłoby komfort studiowania, mam nadzieję że u nas też to będzie zrobione w miarę rozsądnie.

Co do oblewania przedmiotów z premedytacją, to nie wiem jak inni, ale ja nie jestem aż takim altruistą, żeby rezygnować ze stypendium, żeby komukolwiek zapewnić pensum. :)

PostNapisane: sobota, 06 października 2012 7:17 

Zastanawia mnie sytuacja osoby, która zaliczając przedmiot na studiach licencjackich na poziomie A, postanawia robić go ponownie na studiach magisterskich, ale na poziomie B. W regulaminie studiów widnieje informacja, że nie dostaje się wtedy za dany przedmiot punktów ECTS. Zatem nie wykorzystuje limitu bezpłatnych punktów mimo zaliczenia przedmiotu?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]