Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest wtorek, 22 października 2019 21:43

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 13 czerwca 2012 11:37 
Opiekun I roku

Przygotowuję przewodnik/poradnik dla studentów, którzy w październiku rozpoczną studia.

W związku z tym proszę o sugestie, co warto byłoby tam napisać. Mam oczywiście swoje pomysły, ale zawsze warto posłuchać pomysłów innych (nawet, jeśli ostatecznie się z nich nie skorzysta).

JK

PostNapisane: środa, 13 czerwca 2012 12:24 

Ja bym polecił każdemu udanie się na początku zarówno na wykład na poziomie A jak i B, by każdy ocenił czy da sobie radę. Od samego początku wysyłałbym ludzi do tutorni, by nie robili sobie zaległości. Poleciłbym także chodzenie na wykłady, choć nie są obowiązkowe.

PostNapisane: środa, 13 czerwca 2012 12:31 

Może proponowane ścieżki wyboru przedmiotów dla dostępnych specjalności, z podziałem na poszczególne semestry? Fakt, w programie studiów są wymienione przedmioty wymagane do uzyskania specjalności, ale...
1) to tylko obowiązki, a zostają jeszcze inne rzeczy
2) w USOS-ie jest dostępna lista wszystkich przedmiotów "tematycznych", ale ciężko się tam odnaleźć pod kątem np. tego, w jakiej kolejności robić te przedmioty

PostNapisane: sobota, 23 czerwca 2012 12:11 

j/w
Dla mnie było dużym utrudnieniem, że nie była nigdzie dostępna przykładowa ścieżka dla zastosowań/teoretycznej.

PostNapisane: sobota, 23 czerwca 2012 18:01 

Dla zastosowań chyba nie ma tego problemu, bo dużo się zazębia, ale dla niektórych specjalności (np. teoretycznej ;) ) trudno zasugerować ścieżkę, bo niektóre przedmioty obowiązkowe pojawiają się (czasami) co dwa lata (a czasami co roku, różnie z tym bywa), więc to kiedy i co należy wybrać zależy od tego jak się trafi. Przez to pisanie konkretnej ścieżki mogłoby być niebezpieczne, jakby ktoś widział na ścieżce np. rozmaitości różniczkowalne na trzecim roku, a potem -- kiedy już będzie na trzecim roku -- by ich nie było.

PostNapisane: sobota, 23 czerwca 2012 20:30 

ghazer napisał(a):
Dla zastosowań chyba nie ma tego problemu, bo dużo się zazębia, ale dla niektórych specjalności (np. teoretycznej ;) ) trudno zasugerować ścieżkę, bo niektóre przedmioty obowiązkowe pojawiają się (czasami) co dwa lata (a czasami co roku, różnie z tym bywa), więc to kiedy i co należy wybrać zależy od tego jak się trafi. Przez to pisanie konkretnej ścieżki mogłoby być niebezpieczne, jakby ktoś widział na ścieżce np. rozmaitości różniczkowalne na trzecim roku, a potem -- kiedy już będzie na trzecim roku -- by ich nie było.

Zgadza się, ale są też przedmioty, które znajdziemy w ofercie co roku (topologia, równania różniczkowe, funkcje analityczne i parę innych). Gdybym nie postarał się o plany zajęć starszych studentów, to nie miałbym pojęcia co kiedy robić. Wiadomo, że nie da się ułożyć w 100% planu na całe studia, ale jakieś wskazówki, co do pierwszych kilku (np. 4) semestrów byłyby pomocne, po dwóch latach już student mniej więcej wie, co się z czym je :).

PostNapisane: sobota, 23 czerwca 2012 21:20 

Czy ja wiem, dla mnie było oczywiste, że należy wszystko robić jak najszybciej, zwłaszcza jeśli chodzi o obowiązki -- byle bez nadmiernych kolizji i przeciążania się, no i w miarę możliwości biorąc pod uwagę wymagania. Chociaż prawdę mówiąc teraz myślę że może warto nie unikać tak bardzo kolizji, a zamiast tego próbować przesuwać, zwłaszcza że na niektórych semestrach nie ma tak dużo do roboty. Punktów na licencjacie co prawda zabraknąć chyba nie może, jak się nie uwala masowo, ale zawsze można się czegoś nauczyć, i wcale nie trzeba się w tym celu zapisywać.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]