Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest czwartek, 17 października 2019 10:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 19 października 2011 20:24 

idąc za przykładem dyrekcji chciałbym się podzielić zastrzeżeniami związanymi ze stypendiami, tylko dla odmiany ze stypendiami rektora za wysoką średnią.
przepisy które to regulują są następujące:
Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, §22.9. napisał(a):
Stypendium Rektora dla najlepszych studentów może otrzymać nie więcej niż 7,5%
liczby studentów każdego kierunku studiów, którzy uzyskali średnią ocen
klasyfikującą ich na liście rankingowej, o której mowa w § 23 ust. 2 oraz nie więcej
niż 1% liczby studentów każdego kierunku studiów, którzy uzyskali największą
liczbę punktów za osiągnięcia naukowe, a także nie więcej niż 1% liczby studentów
każdego kierunku studiów, którzy uzyskali największą liczbę punktów za osiągnięcia
artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym
lub krajowym, z zastrzeżeniem § 27 ust. 6.

Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, §23 . napisał(a):
1. Stypendium Rektora dla najlepszych studentów z tytułu wysokiej średniej ocen
może otrzymać student, który:
1/ zaliczył bezwarunkowo poprzedni rok studiów zgodnie z „Regulaminem studiów
w Uniwersytecie Wrocławskim”, w terminie do ostatniego dnia sesji
egzaminacyjnej (poprawkowej) określonej w komunikacie Rektora na dany rok
akademicki - decyduje data ostatniego wpisu w indeksie,
2/ uzyskał za poprzedni rok studiów średnią ocen, która klasyfikuje go na liście
rankingowej obejmującej nie więcej niż 7,5% najlepszych studentów każdego
kierunku studiów. Szczegółowe zasady w tym zakresie ustala Dziekan, po
zasięgnięciu opinii wydziałowego organu Samorządu Studenckiego lub Komisji, o
której mowa w § 3 ust. 4 niniejszego Regulaminu. Wykaz przedmiotów do
obliczenia średniej dla celów stypendium Rektora dla najlepszych studentów
oraz minimalną średnią ocen uprawniającą do ubiegania się o jego przyznanie
ustala Dziekan, po zasięgnięciu opinii wydziałowego organu Samorządu
Studenckiego lub Komisji, o której mowa w § 3 ust. 3, z zastrzeżeniem § 28
ust. 1.
2. Średnia ocen to średnia arytmetyczna ze wszystkich ocen uzyskanych z zaliczeń i
egzaminów z przedmiotów ujętych w wykazie ustalonym przez Dziekana, która nie
może być niższa niż 4,2.

paragraf 22 odwołuje się do listy rankingowej w §23.2, ale w tym ustępie nie ma żadnej wzmianki na temat listy rankingowej, jest natomiast wzmianka w ustępie pierwszym. prawnikiem nie jestem, ale jedyne w miarę logiczne interpretacje jakie mi przychodzą do głowy, to:
1. przez „listę rankingową” rozumie się listę wszystkich studentów, którzy mają średnią co najmniej 4,2 (albo tych z nich, którzy w ogóle złożyli podanie), tj. stypendium przysługuje nie więcej niż 7,5% ze studentów, którzy mają średnią powyżej 4.2 (albo z tych, którzy mają średnią powyżej 4.2 i do tego złożyli podanie o stypendium).
2. wbrew temu co jest napisane chodzi listę z ustępu pierwszego, punktu drugiego. w takim wypadku stypendium przysługuje nie więcej niż 7,5% najlepszych z 7,5% najlepszych studentów, tj. ok. 0,56% studentów (albo 7,5% z tych, którzy mieszczą się w górnych 7,5% i do tego złożyli podanie).

pierwsza interpretacja sugeruje, że kierunki na których stawia się wyższe oceny dostają więcej stypendiów (w przeliczeniu na liczbę studentów), co jest mocno niesprawiedliwe, a przy tym obejmuje bardzo mało osób, druga natomiast w ogóle zahacza o jakąś garstkę. jeśli przyjąć pierwszą interpretację z założeniem w nawiasie (a podobno panie w dziekanacie mówią, że mniej więcej tak jest) i lista rankingowa z usosa zawiera wszystkie osoby, które złożyły podanie, to w tym roku stypendium należy się co najwyżej 5,025 studentom matematyki (7,5% z 67). mam to szczęście, że jeśli tak jest, to chyba się łapię do tych 5 osób, niemniej uważam że to absurd. zwłaszcza że to, czy ktoś dostanie stypendium uzależnione jest od tego, czy ktoś inny (kto ma np. średnią ledwo ponad 4.2 i wie doskonale, że nie ma przy takich zasadach szans na otrzymanie stypendium) złoży podanie o stypendium.

czy może ktoś z dyrekcji może rozwiać (albo potwierdzić) te obawy i podać jakąś oficjalną wykładnię?

(uwaga: jeśli pula stypendiów na kierunek jest stała i dzieli się po równo pomiędzy studentów, którzy otrzymują stypendium, i rzeczywiście dostaje je 5 studentów matematyki, to wycofuję wszystko co napisałem ;) )

PostNapisane: środa, 19 października 2011 20:35 

Może i to nie będzie oficjalna wykładnia, ale przynajmniej wykładnia z wydziału, który teoretycznie powinien się znać na kruczkach prawnych.
http://prawo.uni.wroc.pl/ogloszenia/19793
Na tej stronie są wstępne listy rankingowe do stypendium Rektora studentów m.in. prawa. Na liście (tej za średnią) jest 307 prawników, każdy z nich ma średnią co najmniej 4,38. Gdyby to było 7,5% wszystkich studentów, to w miarę się zgadza - wychodzi trochę ponad 4000 studentów prawa, ogółem ze wszystkich lat i trybów studiów. No i wygląda na to, że wszystkie te osoby mają dostawać stypendium... Chyba. Tzn. z kontekstu wynika, że na listach znajdują się osoby, które nabyły prawo do owego stypendium.

PostNapisane: czwartek, 20 października 2011 15:39 

ghazer napisał(a):
czy może ktoś z dyrekcji może rozwiać (albo potwierdzić) te obawy i podać jakąś oficjalną wykładnię?

Sprawy stypendiów są w całości w gestii dziekana - dyrekcja nie ma tu żadnej mocy decyzyjno-interpretacyjnej.

PostNapisane: piątek, 21 października 2011 11:47 

ghazer napisał(a):
..to w tym roku stypendium należy się co najwyżej 5,025 studentom matematyki (7,5% z 67). mam to szczęście, że jeśli tak jest, to chyba się łapię do tych 5 osób, niemniej uważam że to absurd.

To żeby być w pierwszej piątce jaką trzeba było mieć średnią ? 5.0 ? :)

PostNapisane: piątek, 21 października 2011 12:52 

jay.p napisał(a):
ghazer napisał(a):
..to w tym roku stypendium należy się co najwyżej 5,025 studentom matematyki (7,5% z 67). mam to szczęście, że jeśli tak jest, to chyba się łapię do tych 5 osób, niemniej uważam że to absurd.

To żeby być w pierwszej piątce jaką trzeba było mieć średnią ? 5.0 ? :)

ja mam troszkę niższą, 4,977 i jestem 4., jeśli wierzyć liście rankingowej z usosa – i nie ex aequo, więc pewnie ktoś piąty ma jeszcze niższą (! ;) ).
jeśli stypendia będą dzielone wg wydziałów, a nie kierunków (tj. razem z informatykami), to już się do 7,5% nie załapię... ale akurat pod tym względem przepisy wydają się jednoznaczne.

PostNapisane: piątek, 21 października 2011 13:56 

7,5 procent uprawnionych jest liczone od liczby wszystkich studentów (poza pierwszym rokiem).
Z osób , które złożą podanie, jest tworzona lista rankingowana na podstawie średniej
i według niej wypłacane będą stypendia. W praktyce na Wydziale mamy teraz 760 studentów, co
daje liczbę 57 osób uprawnionych do otrzymania stypendium (podanie złożyło dotychczas 90 studentów).

PostNapisane: piątek, 21 października 2011 14:49 

Zbigniew Palmowski napisał(a):
7,5 procent uprawnionych jest liczone od liczby wszystkich studentów (poza pierwszym rokiem).
Z osób , które złożą podanie, jest tworzona lista rankingowana na podstawie średniej
i według niej wypłacane będą stypendia. W praktyce na Wydziale mamy teraz 760 studentów, co
daje liczbę 57 osób uprawnionych do otrzymania stypendium (podanie złożyło dotychczas 90 studentów).

to ma więcej sensu. dziękuję za przywrócenie wiary w człowieka i zdrowy rozsądek. :)
nawet jeśli wraca ona kosztem wiary w prawników, którzy pisali te dokumenty.

PostNapisane: piątek, 21 października 2011 18:17 

nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyzszym mowi o nie wiekszej liczbie niz 10%

art 174

4. Środki z dotacji, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 7 i ust. 4, przeznaczone na stypendia rektora dla najlepszych studentów przyznawane są w liczbie nie większej niż 10% liczby studentów każdego kierunku studiów prowadzonego w uczelni i stanowią nie więcej niż 40% środków przeznaczo-nych łącznie na stypendia rektora dla najlepszych studentów, stypendia socjalne oraz zapomogi.

powiedzcie mi gdzie na tej uczelni jest samorzad studentow ktory powinien dbac o nasze prawa ?? oczywiscie piszac samorzad studentow mam na mysli zarzad i organy centralne. co za problem dac stypendium wieszkej liczbie studentow?? ja wychodze z zalozenia ze lepiej by stypendium dostalo wiecej osob niz mniej

PostNapisane: piątek, 21 października 2011 19:38 

krzysiek lewandowski napisał(a):
ja wychodze z zalozenia ze lepiej by stypendium dostalo wiecej osob niz mniej

w takim razie najlepiej, żeby dostali wszyscy?
myślę że to trochę naciągane założenie.

PostNapisane: sobota, 22 października 2011 0:34 

w takim razie czemu obcinacie sobie tylko 2,5% nie lepiej od razu 5%. poza tym nie rozumiem dlaczego zgodzono sie by srednia liczona po sredniej arytmetycznej a nie wazonej gdzie "waga" sa pkt ects

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]