Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest poniedziałek, 17 czerwca 2019 23:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 08 czerwca 2012 13:19 

Padło tutaj stwierdzenie, że zastosowania są świetne pod aktuariat. Egzamin na aktuariusza składa się z czterech częsci, w tym z matematyki ubezpieczeń życiowych, matematyki finansowej i matematyki ubezpieczeń majątkowych i osobistych, a te przedmioty są na specjalności ekonomicznej. To w końcu co jest lepsze do aktuariusza, bo sam nie wiem. Nie żebym planował taką karierę zawodową, jestem ciekaw skąd takie przekonanie.
Na zastosowaniach jest za to parcie na przedmioty B i (według mnie) niepotrzebne do aktuariatu funkcje rzeczywiste, analiza funkcjonalna i topologia.
Osobiście uważam, że robienie samej ekonomicznej to mało, nawet bardzo mało. Jeśli już to zrobić inną/inne specjalności oprócz ekonomicznej lub (ze wskazaniem na i..) dodatkowe przedmioty.
Nie ma się też co za bardzo zastanawiać nad wyborem specjalności, tylko robić wartościowe i interesujące (studenta) przedmioty. Nie ma sensu też się bardzo zafiksowywać co do realizowanej specjalności - ja zmieniałem wybór już cztery pięć razy. ;)

PostNapisane: piątek, 08 czerwca 2012 13:40 

Dlaczego robienie samej specjalności ekonomicznej to mało?
No i właśnie, dlaczego lepiej wybrać zastosowania rachunku jeśli chce się zostać aktuariuszem, skoro na specjalności ekonomicznej są rzeczy przydatne później na egzaminach na aktuariusza?

PostNapisane: piątek, 08 czerwca 2012 14:06 

ali98 napisał(a):
Dlaczego robienie samej specjalności ekonomicznej to mało?

Ma się sporo wolnego czasu na tej specjalności. ^^ Wiele przedmiotów z tej specjalności, jest, ustalmy fakty, trochę śmieciowa i łatwa - prawo, rachunkowość, matematyka obliczeniowa, arytmetyka. Jednak nie miałem jeszcze styczności z mużem, decycjami i ekonomerią więc mogę się mylić. Pod pracę w takim kierunku nie wyobrażam sobie nie zrobić baz danych, C++ i wycen (wszystkie wyceny i bazy są podstawowe do wyboru dla ekonomicznej).

PostNapisane: piątek, 08 czerwca 2012 15:04 

Ani zastosowania, ani ekonomiczna nie są specjalnościami stricte pod aktuariat. Na jednej i drugiej więc znajdą się przedmioty mniej przydatne w tej branży.

czarkowskipawel napisał(a):
Na zastosowaniach jest za to parcie na przedmioty B i (według mnie) niepotrzebne do aktuariatu funkcje rzeczywiste, analiza funkcjonalna i topologia.

Topologia zawiera wiele treści przydatnych na Funkcjach rzeczywistych. Funkcje rzeczywiste są niezbędne do nauczenia się prawdziwego rachunku prawdopodobieństwa, opartego na teorii miary. O tym, że rachunek w pracy aktuariusza odgrywa bardzo dużą rolę chyba nie muszę wspominać. Od ekonomisty na naszych studiach wymaga się jedynie Rachunku prawdopodobieństwa 1a, który na teorii miary oparty nie jest, w przeciwieństwie do Rachunku prawdopodobieństwa 1b - obowiązkowego dla studenta sekcji zastosowań (ba, musi on także zrealizować rachunek 2b).

Jedna ze ścieżek 'kariery studenckiej' zastosowaniowca (istnieje w ogóle takie słowo?) wymaga od niego zrobienia przedmiotu Matematyka aktuarialna i finansowa, na którą żeby się zapisać, trzeba mieć zrobiony cały cykl WAIF, MUŻ i MUMiO. Stąd wynika, że te przedmioty nie są wymagane tylko na sekcji ekonomicznej.

Teraz już chyba mniej więcej widać, dlaczego zastosowania są lepsze do aktuariatu.

PostNapisane: piątek, 08 czerwca 2012 15:22 

Czyli słuszną jest moja decyzja żeby pomimo ekonomicznej spróbować otrzeć się o rachunki b, choć wynikała z hecy. :)
Dzięki za odpowiedź.
Słowo "zastosowaniec" istnieje, bo sam z niego korzystam. ^^

PostNapisane: piątek, 08 czerwca 2012 18:06 

No i nadal nie wiem jakie zawody można wykonywać po specjalności ekonomicznej i jakie po zastosowaniach :) Wiem, że specjalność nie zamyka dróg, że można się jeszcze dokształcić. Jednak może coś bardziej konkretnego? Aktuariusz, analityk finansowy, co jeszcze?

PostNapisane: piątek, 08 czerwca 2012 19:15 

Specjalność dla pracodawcy, to naprawdę co najmniej drugorzędna kwestia. Liczą się umiejętności.
Nie można powiedzieć konkretnie jaki zawód można wykonywać po tych studiach, bo jest ich bardzo dużo. To nie jest zawodówka dla fryzjerów, gdzie z góry wiesz, czym będziesz zajmować się po szkole.

Żeby być aktuariuszem, wcale nie trzeba kończyć matematyki. Podobnie jest z analitykiem finansowym.
Jeżeli koniecznie chcesz poznać konkretne nazwy stanowisk, na których zatrudnia się matematyków, to wystarczy, że uważnie przyjrzysz się ofertom pracy na różnych portalach.

Jak szeroki jest rynek pracy dla matematyków można przekonać się, chociażby wchodząc w link ze strony naszego Instytutu:
http://www.math.uni.wroc.pl/praca/2012/specjalista_dane.pdf

PostNapisane: piątek, 08 czerwca 2012 22:13 

Uzasadnienie, dlacego te przedmioty jednak są potrzebne już padło; ja od siebie dodam, że podobno przed WAIFem III należy zrobić właśnie funkcje rzeczywiste (tzn. nie to, że trzeba - po prostu wg prowadzącego się przydają).

ali98 napisał(a):
^^ Wiele przedmiotów z tej specjalności, jest, ustalmy fakty, trochę śmieciowa i łatwa - prawo, rachunkowość, matematyka obliczeniowa, arytmetyka. Jednak nie miałem jeszcze styczności z mużem, decycjami i ekonomerią więc mogę się mylić. Pod pracę w takim kierunku nie wyobrażam sobie nie zrobić baz danych, C++ i wycen (wszystkie wyceny i bazy są podstawowe do wyboru dla ekonomicznej).

To nie są fakty, tylko Twoja subiektywna opinia. To, że coś jest łatwo zaliczyć, nie oznacza, że jest "śmieciowe" (arytmetyka finansowa lub WAIF I (a nie każdy go robi) jest wymagana do MUŻu... Obliczeniowa też nie jest całkiem bez sensu - chociażby część przedmiotu dot. analizy numerycznej). MUŻ i ekonometria są jak najbardziej przydatne :]

PostNapisane: sobota, 09 czerwca 2012 1:14 

i wycen

Poczekaj na WiAIF III, zobaczymy, czy nadal będzie tak łatwo. W tym roku ukończyły go chyba 3 osoby ;).
P.S. No dobra, zaczynały go też 3, ale to jednak o czymś świadczy, skoro na WiAIFie II było z 20 czy 30 osób.

PostNapisane: sobota, 09 czerwca 2012 1:33 

loonatic napisał(a):
i wycen

Poczekaj na WiAIF III, zobaczymy, czy nadal będzie tak łatwo. W tym roku ukończyły go chyba 3 osoby ;).
P.S. No dobra, zaczynały go też 3, ale to jednak o czymś świadczy, skoro na WiAIFie II było z 20 czy 30 osób.

Gdzie ja napisałem, że waif 3 jest łatwy? No gdzie?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]