Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest wtorek, 25 czerwca 2019 14:41

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Jak zależy napisać?
Ankieta wygasła poniedziałek, 06 czerwca 2011 7:46
Zapomniałem hasła 67%  67%  [ 20 ]
Zapomniałem hasło 23%  23%  [ 7 ]
Obie formy są poprawne 10%  10%  [ 3 ]
Obie formy są niepoprawne 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 30
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 29 maja 2011 5:46 

Jan Kraszewski napisał(a):
Można podejść do tego tak: Zapomniałem (jakie jest moje) hasło. Czyli "zapomnieć kogo/czego" oznacza np. "nie zabrać, zostawić w domu" itd., zaś "zapomnieć kogo/co" oznacza "wymazać z pamięci".

Ale raczej byłoby Zapomniałem jakie jest (kto/co)

Oto inne informacje do zapominania, które przychodzą mi do głowy, a z którymi może być podobny problem językowy:

tabliczka mnożenia
nazwisko panieńskie mojej babki ze strony matki
wiersz, którego nauczyłem się w szkole podstawowej
numer buta mojej żony
data urodzenia mojej szwagierki
wzór na różnicę kwadratów
twarz mężczyzny, który obrabował warzywniak

PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011 6:39 

Jarosław Wróblewski napisał(a):
Jan Kraszewski napisał(a):
Można podejść do tego tak: Zapomniałem (jakie jest moje) hasło. Czyli "zapomnieć kogo/czego" oznacza np. "nie zabrać, zostawić w domu" itd., zaś "zapomnieć kogo/co" oznacza "wymazać z pamięci".

Ale raczej byłoby Zapomniałem jakie jest (kto/co)

Oto inne informacje do zapominania, które przychodzą mi do głowy, a z którymi może być podobny problem językowy:

tabliczka mnożenia
nazwisko panieńskie mojej babki ze strony matki
wiersz, którego nauczyłem się w szkole podstawowej
numer buta mojej żony
data urodzenia mojej szwagierki
wzór na różnicę kwadratów
twarz mężczyzny, który obrabował warzywniak

--------------------------------------------------------------------

No i tak właśnie pan Jan napisał, że powinno się zadać pytanie kogo?co?
Ja również się z tym zgadzam.

hasłO -> Zapomniałem jak brzmiało to hasło, a jeśli były dwa, to zapomniałem jak brzmiały te hasła.
Zapomniałem już to jedno,dotychczasowE hasłO.Nie pamiętam jak ono brzmiało.

Jeżeli hasło było zapisane na kartce,włożone do koperty i położone na biurku, a ja go nie zabrałam ze sobą, to powiem, że zapomniałam zabrać hasła z biurka. Hasło staje się wówczas przedmiotem, obiektem, a nie czymś wirtualnym w mojej pamięci.

Odnośnie "problematycznych" przykładów, to według mnie powinny one brzmieć następująco:
Idąc za wyjaśnieniem pana Jana :... Czyli "zapomnieć kogo? czego?" oznacza np. "nie zabrać, zostawić w domu, na stole, na dywanie, ..."
więc zapomnieć:
tabliczki mnożenia -> która była w formie wydruku na kartce,
nazwiska babki -> które trzymałem w szufladzie,nie wziąłem go,zapomniałem wziąć go ze sobą.

wiersza, piosenki itp. -> wiersz miał formę książki, piosenka miała formę nagrania, a ja zapomniełem przynieść tego wiersza i tej piosenki do ciebie.

numeru buta -> w tej odmianie sytuacja staje się nawet jakaś abstrakcyjna, aż trudno znaleźć tu jakieś przykładowe zdanie...no chyba, że założymy, że buty miały przyklejone numery i my jednego numeru buta zapomnieliśmy odkleić i zabrać.

daty, wzoru -> zapisanej na kartce, zapisanego na kartce.Nie wziąłem ich ze sobą.

twarzy mężczyzny-> twarzy mężczyzny mogę nie pamiętać.
Ale zapomniałem twarz, którą widziałem. Jeśli zrobiłem odlew gipsowy tej twarzy, to zapomniałem zabrać tej twarzy do galerii. Zabrałem odlew dłoni, ale ojej!Zapomniałem twarzy!

Zaś "zapomnieć kogo? co?" oznacza "wymazać z pamięci":
więc zapomnieć:

tabliczkę mnożenia-> Zapomniałem JĄ, już ją zapomniałem. (a nie:zapomniałem jej)

nazwisko babki -> Zapomniałem jak brzmiało, to (co?) nazwisko.Zapomniałem to nazwisko

wiersz,piosenkę -> Zapomniałem ten wiersz,wyleciał mi on z głowy.Zapomniałem tą piosenkę, wyfrunęła mi ona z pamięci.

numer buta -> Zapomniałem (w domyśle:jaki jest)numer buta żony.Zapomniałem jaki był, jaki jest numer buta.Zapomniałem ten numer.

datę, wzór -> Zapomniałem datę jej urodzin(jak ona brzmi)Zapomniałem tĄ datĘ. Zapomniałem jak ten wzór wygląda.

twarz mężczyzny-> Zapomniałem twarz mężczyzny,to jak ona wygląda. Zapomniałem już jego twarz. Zapomniałem tĄ twarz ( a nie: tej twarzy)

PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011 9:31 

Abstrahując od meritum, w związku z "poprawnościowym" charakterem tego wątku myślę, że należy zwracać szczególną uwagę na poprawność wypowiedzi tuże.

to ja napisał(a):
Jeżeli hasło było zapisane na kartce,włożone do koperty i położone na biurku, a ja go nie zabrałam ze sobą, to powiem, że zapomniałam zabrać hasła z biurka.

Powinno być: "zapomniałem zabrać hasło z biurka", bo "zabrać" rządzi biernikiem.

to ja napisał(a):
nazwiska babki -> które trzymałem w szufladzie,nie wziąłem go,zapomniałem wziąć go ze sobą.

Powinno być: "zapomniałem wziąc je ze sobą".

to ja napisał(a):
wiersza, piosenki itp. -> wiersz miał formę książki, piosenka miała formę nagrania, a ja zapomniełem przynieść tego wiersza i tej piosenki do ciebie.

Powinno być: "zapomniałem przynieść ten wiersz i tę piosenkę do ciebie".

to ja napisał(a):
numeru buta -> w tej odmianie sytuacja staje się nawet jakaś abstrakcyjna, aż trudno znaleźć tu jakieś przykładowe zdanie...no chyba, że założymy, że buty miały przyklejone numery i my jednego numeru buta zapomnieliśmy odkleić i zabrać.

Powinno być: "jeden numer buta". Dlatego, że ta część zdania gramatycznie wiąże się bezpośrednio z "odkleić i zabrać", a nie "zapomnieliśmy".

to ja napisał(a):
Jeśli zrobiłem odlew gipsowy tej twarzy, to zapomniałem zabrać tej twarzy do galerii.

Powinno być: "tę twarz".

to ja napisał(a):
wiersz,piosenkę -> Zapomniałem ten wiersz,wyleciał mi on z głowy.Zapomniałem tą piosenkę, wyfrunęła mi ona z pamięci.

W formie pisanej powinno być: "tę piosenkę".

to ja napisał(a):
datę, wzór -> Zapomniałem datę jej urodzin(jak ona brzmi)Zapomniałem tĄ datĘ.

W formie pisanej powinno być "tę datę".

to ja napisał(a):
Zapomniałem tĄ twarz ( a nie: tej twarzy)

W formie pisanej powinno być: "tę twarz".

A poza tym to ja nadal twardo trwam przy dopełniaczu w rekcji czasownika "zapomnieć". Bez wyjątków.

PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011 17:10 

Panie Ludomirze,
Dziękuję za poprawienie, będę pamiętać TĘ odpowiedź :D
(z biernikiem zawsze tĘ, a z narzędnikiem tĄ)

Mam jeszcze pytania:
1.Czy w zdaniu "Zapomniałem zabrać hasło z biurka",nie ma znaczenia, czy mówimy o haśle w formie np. wygrawerowanej tabliczki czyli przedmiotu?

2.Czy gdyby była mowa o tabliczce z hasłem,to moglibyśmy powiedzieć "Zapomniałem hasła z biurka" (nie używamy tym razem słowa "zabrać")?

3." Zapomniałem zabrać hasło z biurka"
Czy w tym przypadku słowo hasło staje się automatycznie przyporządkowane słowu "zabrać" a nie "zapomniałem"? dobrze rozumiem?
A zapomniałam zabrać czegoś czy coś ?

4.Teraz zdanie :
"Zapomniałem twarz, którą widziałem. Jeśli zrobiłem odlew gipsowy tej twarzy, to zapomniałem zabrać tę twarz/tej twarzy (?) do galerii. Zabrałem odlew dłoni, ale ojej!Zapomniałem twarzy!"

Moje pytanie:
Czy o zmianie przypadka decyduje w tym zdaniu(w tym kontekście zdania, bo mówimy o odlewie gipsowym,a nie zapamiętanym wizerunku twarzy) zaimek wskazujący?
Czyli, jeśli wystąpi zaimek wskazujący, wówczas poprawnie jest użyć biernika, a jeżeli zaimka nie ma, to dopełniacza?

PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011 17:31 

Cytuj:
A poza tym to ja nadal twardo trwam przy dopełniaczu w rekcji czasownika "zapomnieć". Bez wyjątków.

Panie Ludomirze,mówi Pan "bez wyjątków",zatem jak Pan odmieni słowo "twarz" w sytuacji,gdy zapomniana zostaje twarz mężczyzny, który obrabował warzywniak?

Powie Pan:
"Zapomniałem jego twarzy" czy "Zapomniałem jego twarz"?
"Zapomniałem twarzy mężczyzny" czy "Zapomniałem twarz mężczyzny"?

Według mnie odmiana w dopełniaczu zmienia całkowicie znaczenie zdania, które niesie wówczas zupełnie inną informację przy takiej odmianie.
(a w kontekście "wymazania z pamięci" brzmi dziwnie i jest moim zdaniem niepoprawna)

Uważam, że bardzo duże znaczenie ma jednak to, o czym pisał pan Jan Kraszewski,a mianowicie kontekst zdania.
"Zapomniałem (jakie jest moje) hasło. Czyli "zapomnieć kogo/czego" oznacza np. "nie zabrać, zostawić w domu" itd., zaś "zapomnieć kogo/co" oznacza "wymazać z pamięci"."

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2337

PostNapisane: piątek, 25 listopada 2011 18:24 

Szanowna Pani,

Jak wyżej napisałem, twardo trwam przy dopełniaczu. To daje odpowiedź na pytania 1 i 2.
Ad 3 i 4. "Zapomniałem zabrać kogo/co" (biernik). W sformułowaniu "zapomniałem zabrać tę twarz/ to hasło" struktura gramatyczna jest jasna: zapomnienie dotyczy nie hasła czy twarzy, lecz czynności zabrania (hasła/twarzy). W formie czasownikowej bezosobowej czynność tę wyraża zwrot "zabrać twarz/hasło".

Co do pytania z kolejnego Pani postu, ja bym powiedział: zapomniałem jego twarzy. Znaczy to tyle, co: "nie pamiętam twarzy". Na pewno nie powie Pani: "nie pamiętam twarz".

Żyjemy w wolnym kraju i każdy może mówić tak, jak uważa za stosowne. Ja nikomu nie chcę niczego narzucać.
Normy językowe też się zmieniają, a w tej kwestii (jak widać) zdania nawet fachowców są podzielone.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]