Forum Instytutu Matematycznego UWr

Teraz jest piątek, 22 listopada 2019 21:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: CUDA
PostNapisane: poniedziałek, 16 lutego 2009 21:01 

Interesuje mnie zgłębienie tajemnic nVidia CUDA. Jak rozumiem, jest to pisanie programów wykonywanych na kartach graficznych.

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o używaniu GPU do obliczeń, wydało mi się to być jakimś dziwactwem. Jednak ostatnio trochę doczytałem i odnoszę wrażenie, że to bardzo obiecująca dziedzina (w przeciwieństwie do komputerów kwantowych, które moim zdaniem w przewidywalnej przyszłości nie poradzą sobie z rozłożeniem liczby 77 na czynniki pierwsze - póki co wiadomo mi, że rozłożyły liczbę 15 i to wykorzystując jej bardzo specyficzną postać).

Czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenie (np. potrafi napisać i uruchomić jakikolwiek, choćby banalny program)? A kto nie wie nic, a chciałby się dowiedzieć?

Tytuł: Re: CUDA
PostNapisane: poniedziałek, 16 lutego 2009 21:58 
Admin absolwent

Jarosław Wróblewski napisał(a):
Czy ktoś ma jakieś z tym doświadczenie (np. potrafi napisać i uruchomić jakikolwiek, choćby banalny program)? A kto nie wie nic, a chciałby się dowiedzieć?

Wiedzy w temacie nie mam zadnej, nie mam nawet w tej chwili dostepu do karty, ktora mozna by programowac, ale czytajac chocby to z checia dowiedzialbym sie czegos wiecej, a juz najlepiej praktycznie. Zyski w niektorych dziedzinach sa co najmniej intrygujace.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 lutego 2009 23:23 

Fora od dawien dawna grzmią, że procesor główny sie dusi, krztusi, podczas gdy graficzny nie ma nic do roboty. Ta technologia ma sens gdy chcemy przetwarzać gigantyczne ilości danych - obliczenia w programach do grafiki 3D, kompresja danych audio/video, kompresja w locie obrazu i dźwięku wprost z tunera TV. Z prostymi i banalnymi programami poradzi sobie już 486DX :D Obecnie procesory Intela, AMD mają po 4 rdzenie, a karty graficzne deklarowane przez nVidię jako "with CUDA" nawet 240 rdzeni. Tyle teorii, w praktyce ta technologia obsługiwana jest już przez karty z linii 8xxx. Sprawdziłem to na mojej 8400GS z użyciem programu Badaboom - dramat. Już na leciwym Athlonie 64 3200+ szybciej kompresuje video. Badaboom oczywiście płatny - 30$, a możliwości kompresji - tylko do mp4 kodekiem h.264. Żeby zauważyć różnicę trzeba mieć kartę za 3000zł. Drugiej Irlandii nie ma.
Oprócz tego programu, technologię CUDA wspiera jakiś program do obliczeń matematycznych.
Póki co to wszystko to marketingowa papka. Już lepiej by to wyglądało, gdyby technologia używała obu procesorów, bo na chwilę obecną to procesor graficzny liczy, a główny sie obija. Można zrobić żeby graficzny przeliczał strumień video, a główny kompresował strumień audio. Albo opracować rozwiązania na kształt współbieżnej wielowątkowości znanej z procesorów Intela.

Technologia obiecująca ale na CUDA trzeba jeszcze poczekać...

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2009 0:03 
Admin absolwent

Rzeczywiscie Matlab, to "jakis" program do obliczen matematycznych :roll:
Szkoda tylko, ze dr Wroblweski o jednym, a Ty o drugim. Szkoda, tez ze kompresja video to "obliczeniowy pikus" w porownaniu z problemami, z jakim walczy dr Wroblewski (swoja droga ocenianie calej technologii po osiagach jednego programu na karcie o najgorszych parametrach z serii 8xxx, z tych wspierajacych CUDA wydaje mi sie smieszne, zwlaszcza, ze wg testow w sieci juz 8800GT daje widoczna poprawe osiagow)

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2009 0:59 

problemem jest to że nVidia wykreowała to na supertechnologię dla każdego - pt. zauważalna różnica. Ja wiem że 8400 to powolne urządzenie, ale wydajnościowo szybsze niż Athlon 3200+, a tego nie widać w osiągach. W założeniach technologia ma na każdym komputerze przyspieszyć obliczenia, bo te słabsze też ludzie mają w domach. Oceniam na podstawie jednego programu bo to jedyny w miarę dostępny i patrzę z punktu widzenia zwykłego użytkownika.

Kiedyś się natknąłem na porównanie wydajności i poboru energii superkomputera, zwykłego procesora i najszybszej karty nVidii - stosunek poporu energii do ilości przetworzonych danych był najniższy w przypadku karty graficznej (z techn. CUDA). Trzeba to jeszcze udoskonalić bo na przykładzie prostej kompresji video widać niedociągnięcia.

W przyszłości można budować superkomputery w oparciu o takie technologie (zużywające o wiele mniej prądu), w warunkach domowych można będzie błyskawicznie wykonać skomplikowane obliczenia, symulacje. Koncerny produkujące filmy animowane 3D np. Shrek będą mogli taniej wyprodukować, a grafika będzie jeszcze dokładniejsza. Jeśli dorzucimy do tego programy typu folding@home korystające z CUDA to szybciej znajdziemy odpowiedzi na pytania natury medycznej, szybciej znajdziemy leki na nieuleczalne póki co choroby.

W sieci są już dostępne narzędzia na stronie nVidii: http://www.nvidia.pl/object/cuda_learn_pl.html - w tym narzędzia matematyczne.

a tu już mamy pierwsze zastosowania komercyjno-biznesowe platformy TESLA z użyciem technologii CUDA: http://www.nvidia.pl/page/tesla_computi ... tions.html

Rdzeń GT200 (najnowsze karty graficzne i platforma Tesla) składa się z około 1,4 miliarda tranzystorów, zawiera 240 porcesorów strumieniowych i produkowany jest w wymiarze technologicznym 65nm. Zajmuje przy tym 575mm2. Tylko pomyśleć co by było gdyby te procesory umieścić w Roadrunnerze...

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2009 8:03 

Żeby się przyuczać, nie trzeba mieć supersprzętu, wystarczy cokolwiek, na czym można pisać i testować standardowe programy w CUDA. Do nauki wielka wydajność nie jest potrzebna, ważne jest jednak, aby GPU obsługiwało w miarę nowe funkcje programu, jeśli takowe wydają się przydatne.

Ja byłbym nawet skłonny wyłożyć trochę prywatnych pieniędzy na sprzęt, jednak żeby stworzyć testową platformę, trzeba posadzić na tym system operacyjny z kompilatorem C, dorzucić odpowiednie sterowniki i całą tę maszynerię umożliwiającą programowanie w CUDA. Na tym się nie znam kompletnie. Jeśli ktoś jest przekonany, że umiałby to zrobić i jest na tyle zainteresowany CUDAmi, że zainwestuje swój prywatny czas w taką wspólną zabawkę, jestem otwarty na negocjacje.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 24 lutego 2009 13:29 

Zawsze można spróbować sił w pythonie, jest do niego bibliotka

http://www.python.rk.edu.pl/w/p/pycuda-dostep-do-platformy-nvidia-cuda-w-pythonie/ tutaj mały wstęp do niej

Czytałem gdzieś, że ATI też ma coś podobnego do CUDA nazywało się chyba ATI Stream.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 marca 2009 22:42 

Czy komuś się udało odpalić przykładowe programy?
A właściwie: Czy ktoś próbował i miał taki problem, że po uruchomieniu przykładowego programu, ekran zamienił się w artystyczne mazy? (nie wiem jak to inaczej nazwać:)). Tylko reset Xów u mnie pomaga w tej sytuacji.
Moja karta: GeForce Go 7300 (taka laptopowa).
Sterownik: 180.22
CUDA 2.1

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 marca 2009 23:01 

Cuda działa na kartach 8XXX wzwyż: http://www.nvidia.pl/object/cuda_learn_products_pl.html

Mi się normalnie uruchamiało.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 marca 2009 23:35 

Tak wiem. Mimo wszystko chciałem spróbować :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]